Φsat-2
Fot. ESA/Novaspace

Φsat-2 – satelita wyposażony w sztuczną inteligencję

Sztuczna inteligencja niezwykle rozwinęła się w ostatnim czasie, pokazując swoją wartość jako podstawa badań naukowych. ESA wykorzysta ją w swoim najnowszym satelicie Φsat-2, do lepszego monitorowania Ziemi.

Nowa misja ESA Φsat-2, wykorzysta sztuczną inteligencję do obserwacji Ziemi – demonstrując niezwykły potencjał tej technologii, umożlwiający udoskonalenie badań kosmicznych. A dzięki obserwacji Ziemi z przestrzeni od dziesięcioleci zbierane są dane dla naukowców, przedsiębiorstw prywatnych i rządów. Dzięki nowoczesnym satelitom i zaawansowanym czujnikom, skala, jakość i ilość pozyskanych informacji, odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu ludzkości.

Integracja sztucznej inteligencji znacznie usprawniła obserwację Ziemi. Możliwości tej technologii pozwalają na szybkie i dokładne przetwarzanie większej ilości danych, pomagając je uporządkować i sprawić, że będą użyteczne.

Fot. ESA

W ramach inicjatywy promującej rozwój i wdrażanie innowacyjnych technologii na pokładzie misji obserwacji Ziemi, ESA wystrzeliła Ф-sat-1 w 2020 roku. Był to pierwszy eksperyment ESA, który zademonstrował, w jaki sposób sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do obserwacji naszej planety. Wraz z rozwojem technologii został opracowany nowszy model – Φsat-2.

Φsat-2 to misja w pełni oparta o sztuczną inteligencję, jak podkreślają naukowcy z ESA, ma ona zbadać korzyści i możliwości wykorzystania rozszerzonego przetwarzania danych na pokładzie oraz wskaże jakie mogą być korzyści z wykorzystania tej technologii do obserwacji Ziemi.

Mierzący 22 x 10 x 33 cm satelita Φsat-2 jest został wyposażony w kamerę multispektralną i potężny komputer AI, który analizuje i przetwarza obrazy w czasie rzeczywistym – umożliwiając szybsze i bardziej wydajne sposoby monitorowania naszej planety.

Fot. ESA/Open Cosmos

Dzięki sześciu aplikacjom AI działającym na pokładzie, satelita został zaprojektowany do przekształcania obrazów w mapy, wykrywania chmur, klasyfikowania i zapewniania wglądu w ich rozkład. Po czym system umożliwia kompresję danych na pokładzie i odzyskanie ich na Ziemi, skracając czas pobierania, wykrywania anomalii w ekosystemach morskich oraz wykrywania pożarów.

„Φsat-2 otworzy nową erę wglądu w czasie rzeczywistym z kosmosu i pozwoli na łatwe tworzenie, instalowanie i obsługę niestandardowych aplikacji AI na satelicie nawet na orbicie. Ta zdolność adaptacji maksymalizuje wartość satelity dla naukowców, firm i rządów” – Mówi Nicola Melega z ESA.

Φsat-2, który będzie dzielił swoją podróż na orbitę z satelitą pogodowym ESA Arctic Weather Satellite, ma wystartować w lipcu 2024 r. na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii w USA.

Φsat-2 posiada instrument multispektralny, który obrazuje Ziemię w siedmiu różnych pasmach, a dzięki aplikacjom sztucznej inteligencji jest w stanie wykonać wiele czynności, które mogą dostarczyć użytecznych informacji na Ziemię, w tym może: wykrywać chmury, generować mapy ulic, wykrywać statki na morzach, kompresować i rekonstruować obrazy na pokładzie, wykrywać anomalie w środowisku morskim i wykrywać pożary.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się