Ulubionego miasteczka Francuzów

14 francuskich miasteczek rywalizuje o tytuł “Ulubionego miasteczka Francuzów”

Ogłoszono listę 14 francuskich miejscowości, które w tym roku wezmą udział w popularnym plebiscycie na “Ulubione miasteczko Francuzów”. Każdy region reprezentowany jest przez jedną miejscowość.

O wyniku rankingu zdecydują głosy, oddane przez Francuzów przez internet lub sms. Zwycięzca ogłoszony zostanie podczas cieszącej się dużą popularnością emisji telewizyjnej, prowadzonej przez Stéphane’a Berna.

Miejscowość, która otrzyma tytuł “Ulubionego miasteczka Francuzów”, będzie mogła się spodziewać znacznego wzrostu liczby odwiedzających. Od momentu pierwszej edycji rankingu, w 2012 r., każde z miasteczek z tytułem “Ulubionego miasteczka Francuzów” odwiedza średnio 20-30 proc. osób więcej, niż przed jego zwycięstwem w konkursie.

W 2024 r. tytuł “Ulubionego miasteczka Francuzów” otrzymała miejscowość Collioure w Oksytanii.

Przedstawiamy 14 miejscowości, które mają szansę na zdobycie tytułu “Ulubionego miasteczka Francuzów 2025”.

Saint-Antoine-L’Abbaye (Owernia-Rodan-Alpy)

Region Owernia-Rodan-Alpy reprezentowany jest przez Saint-Antoine-L’Abbaye, miejscowość, wpisaną na listę “Najpiękniejszych miasteczek Francji” (“Les plus beaux villages de France”), zrzeszającą miejscowości, wyróżniające się szczególnymi walorami kulturowymi, przyrodniczymi i architektonicznymi.

Miejscowość położona jest u podnóża masywu Vercors i zwraca uwagę średniowieczną zabudową, a zwłaszcza opactwem, uważanym za najwspanialszą budowlę gotycką w historycznym regionie Dauphiné. Przez cały rok w Saint-Antoine-L’Abbaye odbywają się wydarzenia, nawiązujące do kultury średniowiecza, a także festiwal muzyki sakralnej.

Semur-en-Auxois (Burgundia – Franche-Comté)

Burgundzka miejscowość Semur-en-Auxois położona jest na skalistym występie z różowego granitu, nad rzeką Armaçon. Miasteczko, ze swoimi wąskimi uliczkami, domami szachulcowymi, murami obronnymi, kamiennymi mostami i wieżami, jakie pozostały po zamku, zachowało swój urok, mimo popularności, jaką cieszy się wśród turystów. Najważniejszą budowlą Semur-en-Auxois jest XIII-wieczna kolegiata Notre-Dame z imponującą rzeźbioną fasadą.

Malestroit (Bretania)

Malestroit w Bretanii wyróżnia się średniowieczną i renesansową zabudową. Kolorowe drewniane domy szachulcowe sąsiadują tam z kamiennymi budynkami, ozdobionymi rzeźbami. W centrum miejscowości znajduje się XII-wieczny kościół Saint-Gilles. W sezonie letnim Malestroit przyciąga odwiedzających licznymi ścieżkami rowerowymi i pieszymi wzdłuż rzeki i kanału, łączącego Nantes i Brest.

W sierpniu w Malestroit odbywa się festiwal rockowy “Festival Au Pont du Rock”, przyciągający każdego roku kilkadziesiąt tysięcy osób.

Ferrières-en-Gâtinais (Region Centralny-Dolina Loary)

Ferrières-en-Gâtinais położone jest na granicy Regionu Centralnego i Île-de-France, w parku krajobrazowym Gâtinais.

Wąskie uliczki Ferrières-en-Gâtinais zabudowane są domami szachulcowymi, z których niektóre świadczą o bogactwie rzemiosła, z jakiego niegdyś słynęła miejscowość. Perłą Ferrières-en-Gâtinais jest opactwo, abbaye Saint-Pierre et Saint-Paul, wyróżniające się dzwonnicą w stylu romańskim. Kościół klasztorny został wybudowany w VII wieku.

Calcatoggio (Korsyka)

Calcatoggio, położone 300 m.n.p.m., nad zatoką Sagone, łączy najpiękniejsze krajobrazy Korsyki – skaliste góry i wybrzeże Morza Śródziemnego. Miejscowość zabudowana jest typowymi dla wyspy kamiennymi domami z kolorowymi okiennicami. W centrum Calcatoggio wznosi się XVI-wieczna wieża obronna, Tour d’Ancône.

Sierck-les-Bains (Grand Est)

Sierck-les-Bains położone jest w Lotaryngii, u styku granic Francji, Niemiec i Luksemburga.

Nad miejscowością góruje zamek obronny z XI wieku, będący niegdyś własnością książąt Lotaryngii. Jest to jedna z najlepiej zachowanych fortec we wschodniej Francji. Z położonego na skale miasteczka rozpościera się widok na rzekę Mozelę. Malownicze, wąskie uliczki zabudowane są zabytkowymi domami, na których drzwiach namalowane są symbole zawodów, z których niegdyś słynęła miejscowość, jak tkacze, garbarze, rzeźnicy czy winiarze.

W lecie w Sierck-les-Bains organizowany jest średniowieczny festiwal, a w zimie targ świąteczny, podczas którego miasto udekorowane jest lampionami.

Longpont (Hauts-de-France)

Longpont znane jest przede wszystkim z ruin XII-wiecznego opactwa cystersów. Przez wieki, do czasu zniszczeń podczas Rewolucji Francuskiej, opactwo w Longpont było jednym z najważniejszych ośrodków duchowości w Pikardii.

Przed wejściem do miejscowości znajduje się brama z czterema wieżyczkami, pokryta szachulcem i mozaikami. Longpont, otoczone lasami, jest popularnym punktem wyjścia pieszych wędrówek.

Rochefort-en-Yvelines (Île-de-France)

Malowniczo położona w Dolinie Chevreuse niewielka miejscowość Rochefort-en-Yvelines wyróżnia się znajdującymi się tam trzema zamkami: ruinami XI-wiecznego zamku, które udostępniono zwiedzającym, ruinami zamku z epoki panowania Ludwika XIII, a także zachowanym imponującym zamkiem, wybudowanym w XIX wieku na życzenie bogatego handlarza diamentami.

Grand’Rivière (Martynika)

Terytoria Zamorskie Francji reprezentowane są przez miejscowość Grand’Rivière na Martynice. Rybackie miasteczko, z portem, w którym cumują tradycyjne łodzie rybackie, zabudowane jest kolorowymi domami, nad którymi góruje wyróżniający się żółty kościół Sainte-Catherine. W miejscowości jest silnie obecna kultura kreolska, widoczna w architekturze, tradycjach i kuchni.

Grand’Rivière zwraca uwagę przede wszystkim bogactwem przyrody. Miejscowość leży na wybrzeżu Morza Karaibskiego, a szlaki piesze na wzgórzach wokół miasteczka oferują nie tylko imponujący widok na morze, ale również egzotyczną roślinność i kaskady.

Clécy (Normandia)

Clécy znajduje się w bardzo malowniczej części Normandii, nazywanej “Normandzką Szwajcarią” (Suisse Normande) ze względu na podobieństwo z krajobrazami alpejskimi. Obszar ten jest znanym miejscem wycieczek pieszych, ze względu na liczne trasy turystyczne, biegnące przez pagórkowate tereny, z wąwozami, rzekami, skałami i bujną roślinnością, a także urokliwymi wioskami, fermami i średniowiecznymi zabytkami.

Clécy zabudowane jest typowymi normandzkimi kamiennymi domami, a na obrzeżach miasteczka znajduje się zabytkowy kamienny wiadukt nad rzeką Orne. Miejscowość i otaczająca ją  przyroda przyciągały artystów, którzy uwiecznili je na swoich obrazach.

Beaulieu-sur-Dordogne (Nowa Akwitania)

Malowniczo położona na brzegu rzeki Dordogne, miejscowość Beaulieu-sur-Dordogne, nazywana “riwierą regionu Limousin”, została wyróżniona tytułem jednego z “Najpiękniejszych miasteczek Francji”.

W średniowieczu miejscowość znana była z opactwa benedyktynów, wybudowanego w IX wieku. Zachowany w dobrym stanie kościół klasztorny, wyróżniający się rzeźbionym tympanonem, jest wspaniałym przykładem architektury romańskiej.

W miejscowości znajdują się także liczne domy szachulcowe, warsztaty rzemieślnicze i skwery.

Każdego roku w maju w Beaulieu-sur-Dordogne odbywa się święto truskawek – produktu, z którego słynie region.

Lupiac (Oksytania)

Miejscowość Lupiac związana jest z postacią D’Artagnana z powieści “Trzej muszkieterowie” Alexandre’a Dumas. To w Lupiac, w Gaskonii, urodził się Charles de Batz de Castelmore, który był pierwowzorem postaci D’Artagnana. W miejscowości otwarto muzeum D’Artagnana, a na głównym placu znajduje się statua bohatera powieści Alexandre’a Dumas.

Lupiac to nie tylko D’Artagnan, ale również urokliwe uliczki i dawne kamienne domy oraz winnice, otaczające miasteczko.

Każdego roku w sierpniu miejscowość ożywia średniowieczny festiwal.

Fontevraud-l’Abbaye (Kraj Loary)

Miejscowość Fontevraud-l’Abbaye jest słynna dzięki zachowanemu, imponującemu opactwu, pochodzącym z XII wieku i wpisanemu na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część “Loary-Doliny Królów”. Opactwo Fontevraud, będące jednym z największych i najlepiej zachowanych opactw w Europie, jest przykładem architektury romańskiej i gotyckiej. Obecnie część budowli zajmuje muzeum sztuki nowoczesnej.

Miejscowość Fontevraud-l’Abbaye, otoczona winnicami typowymi dla Kraju Loary, zabudowana jest domami z tufy, porowatej skały wydobywanej w regionie, o kremowej barwie.

Saorge (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże)

Miejscowość Saorge wyróżnia się niezwykle malowniczym położeniem, w górach, na wysokości 800 m.n.p.m., w sercu parku narodowego Mercantour, przy wąwozie rzeki Roya. Wzdłuż wąskich, stromych uliczek znajduje się gęsta zabudowa, typowa dla górskich miejscowości w Prowansji. Domy z kamienia, z fioletowymi dachami i kolorowymi okiennicami, są połączone między sobą kamiennymi mostkami.

Emblematycznym punktem miejscowości jest otoczone górami opactwo, Monastère de Saorge, założone w XVII wieku przez franciszkanów.

Julia Delanne

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się