ACO S 295
Fot. ESA/Hubble & NASA, F. Pacaud, D. Coe

ACO S 295 – gromada galaktyk uchwycona przez Teleskop Hubble’a

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali gromadę galaktyk oznaczoną jako ACO S 295, znajdującą się w gwiazdozbiorze Zegara.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, obraz wykonany za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia gromadę galaktyk ACO S 295, a także tłum galaktyk znajdujących się w jej tle i gwiazd pierwszego planu. Na zdjęciu, jak twierdzą badacze, widoczne są galaktyki o różnych kształtach i rozmiarach, od imponujących spirali po rozmyte elipsy. ACO S 295 znajduje się w odległości około 3,5 miliardów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w małym południowym gwiazdozbiorze Zegara.

Fot. ESA/Hubble & NASA, F. Pacaud, D. Coe

Ta gromada galaktyk może pochwalić się różnymi orientacjami i rozmiarami obiektów wchodzących w jej skład, z galaktykami spiralnymi, takimi jak ta w centrum tego obrazu, ułożonymi niemal „twarzą w twarz” do ziemskiego punktu obserwacji, a niektóre galaktyki spiralne widoczne są jedynie jako cienkie pasma światła.

Gromada galaktyk, jak podkreślają badacze, dominuje w centrum tego zdjęcia, zarówno wizualnie, jak i fizycznie. Ogromna masa całej struktury spowodowała soczewkowanie grawitacyjne światła z galaktyk tła, zniekształcając i rozmywając ich kształty. Oprócz zapewnienia astronomom naturalnego szkła powiększającego, za pomocą którego mogą badać obiekty za nią, soczewkowanie grawitacyjne subtelnie wykadrowało centrum tego zdjęcia, tworząc efektowną wizualnie scenę.

Zegar (łac. Horologium) jest mało wyraźnym, 58. co do wielkości gwiazdozbiorem nieba południowego. Jest jednym z kilkunastu, które w latach 1752–1763 wprowadził francuski astronom Nicolas-Louis de Lacaille. W Polsce jest on praktycznie niewidoczny. Liczba gwiazd dostrzegalnych w nim gołym okiem wynosi około 20.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się