ACO S520
Fot. ESA/Hubble & NASA, H. Ebeling

ACO S520 – gromada galaktyk w gwiazdozbiorze Malarza

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali gromadę galaktyk oznaczoną jako ACO S520, znajdującą się w gwiazdozbiorze Malarza.

Jak tłumaczą badacze z NASA, na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a znajduje się niezwykła gama różnych obiektów astronomicznych wchodzących w skład większej struktury, jaką jest gromada galaktyk. Oprócz kilku dużych galaktyk eliptycznych, po prawej stronie obrazu czai się galaktyka w kształcie pierścienia. Para jasnych gwiazd widoczna jest również po lewej stronie zdjęcia, wyróżniając się kolorowymi, krzyżującymi się kolcami dyfrakcyjnymi, które powstają, gdy blask jasnych punktów światła odbija się od lustra wtórnego teleskopu. Ten zbiór obiektów astronomicznych to, uchwycona przez kamerę Advanced Camera for Surveys, na pokładzie Teleskopu Hubble’a, gromada galaktyk znana jako ACO S520, znajdująca się w gwiazdozbiorze Malarza.

Fot. ESA/Hubble & NASA, H. Ebeling

ACO S520 została uchwycona w czasie obserwacji Hubble’a mających na celu zbadanie masywnych, jasnych gromad galaktyk, które nie zostały zobrazowane w poprzednich przeglądach astronomicznych. Naukowcy wykorzystali sporadyczne przerwy w napiętym harmonogramie Hubble’a, aby uchwycić obrazy dotychczas niezbyt dobrze poznanych gromad galaktyk, ujawniając bogactwo interesujących celów do dalszych badań za pomocą Hubble’a i Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

Jak podkreślają astronomowie, gromady galaktyk to jedne z największych znanych struktur we Wszechświecie. Badanie tych obiektów może pomóc naukowcom lepiej zrozumieć naturę ciemnej materii, tajemniczej substancji, która stanowi większość masy kosmosu.

Malarz (łac. Pictor) jest słabo widocznym, 59. co do wielkości gwiazdozbiorem nieba południowego. Nazwany Sztalugą Malarską w 1752 roku przez francuskiego astronoma Nicolasa-Louisa de Lacaille. Jednak Międzynarodową Unię Astronomiczną zmieniła jego określanie na „Malarza”. W Polsce jest on niewidoczny. Liczba gwiazd dostrzegalnych w nim gołym okiem wynosi około 30.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się