Alpha Magnetic Spectrometer
Fot. NASA's Goddard Space Flight Center

Urządzenie Alpha Magnetic Spectrometer pomaga lepiej poznać cykl słoneczny

Astronomowie analizowali dane z jedenastu lat, pozyskane przez urządzenie Alpha Magnetic Spectrometer (AMS) na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), co pozwoliło im lepiej zrozumieć cykl słoneczny.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Alpha Magnetic Spectrometer Collaboration zostało opublikowane w czasopiśmie Physical Review Letters. Skupiało się ono na poznaniu trendów zachowania antyprotonów i cząstek elementarnych w trakcie jednego cyklu słonecznego, a słoneczną modulację zachowania jąder kosmicznych, również w trakcie jednego cyklu słonecznego.

Poprzednie badania wykazały, że Słońce podąża za cyklem, który powtarza się co 11 lat. Alpha Magnetic Spectrometer działa dłużej, ale naukowcy pracujący skupili się na warunkach panujących tylko podczas jednego cyklu. Chcieli wiedzieć, jak Słońce wpływa na cząsteczki znajdujące się w heliosferze i poza nią.

Jak tłumaczą astronomowie, wiadomo, że siła heliosferycznego pola magnetycznego rośnie i spada w przewidywalnym 11-letnim cyklu, wywierając zmienną siłę na naładowane cząstki poruszające się przez heliosferę (obszar wokół Słońca, w którym ciśnienie wiatru słonecznego przeważa nad ciśnieniem wiatrów galaktycznych, tworząc „bąbel” wyrzucanej przez Słońce materii w otaczającym ośrodku międzygwiazdowym), z których niektóre pochodzą ze Słońca i planet, a inne są częścią galaktycznego strumienia promieniowania kosmicznego (GCR), który pochodzi spoza Układu Słonecznego. AMS mierzy masy i energie wszystkich takich cząstek w momencie zderzenia.

Analizując dane pozyskane przez Alpha Magnetic Spectrometer dla jednego cyklu słonecznego, naukowcy odkryli pewne trendy w liczbie cząstek, które uderzyły w czujnik i w jaki sposób oddziaływały one ze sobą. Astronomowie skupili się głównie na antyprotonach GCR i ich zachowaniu w heliosferze ze względu na zmiany w jego polu magnetycznym, a także interakcje z innymi cząstkami – wszystko to znalazło odzwierciedlenie w ładunkach cząstek, które zderzyły się z ACM.

Alpha Magnetic Spectrometer to urządzenie z dziedziny fizyki cząstek, które zostało umieszczone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i którego celem jest dokładny pomiar strumienia naładowanych promieni kosmicznych na niskiej orbicie okołoziemskiej. Instrument ten, jak wskazują naukowców, miał pomóc badać historię formowania się Wszechświata, a także wesprzeć poszukiwania dowodu na istnienie cząstek dziwnych (cząstki zawierające kwarki lub antykwarki dziwne), ciemnej materii oraz swobodnej antymaterii w kosmosie.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się