Starożytna kolekcja biżuterii
Fot. Ministerstwo Turystyki i Starożytności Arabskiej Republiki Egiptu/A. Fawzy.

Archeolodzy odkryli w Karnaku starożytną kolekcję biżuterii 

W trakcie wykopalisk prowadzonych w Karnaku w Egipcie egipsko-francuski zespół archeologów odkrył bogatą kolekcję biżuterii i amuletów. Zaskakujący skarb pochodzi z wczesnego okresu panowania XXVI dynastii (które przypadało na lata 664–525 p.n.e.). Jak twierdzą badacze, odkrycie to rzuca nowe światło na historię rzemiosła w starożytnym Egipcie.

Starożytna kolekcja biżuterii z Karnaku  

Najnowsze niezwykłe odkrycie archeologiczne jakie zostało dokonane w Karnaku w Egipcie jest efektem prac badawczych prowadzonych w tym miejscu przez egipsko-francuską misję archeologiczną we współpracy z Ministerstwem Turystyki i Starożytności Arabskiej Republiki Egiptu. Antyczna liczna biżuteria zidentyfikowana w północnej części kompleksu Karnak, który jest jednym z najważniejszych ośrodków religijnych starożytnego Egiptu.

Archeolodzy odkryli niewielki, uszkodzony ceramiczny pojemnik, który mimo dużego upływu czasu zachował się w zaskakująco dobrym stanie. W jego wnętrzu badacze natrafili na imponującą kolekcję biżuterii, która znajdowała się w doskonałym stanie. W skład skarb wchodzi złotych pierścieni, niewielkie statuetki oraz pozłacane amulety. Na szczególną uwagę zasługuje rzadki tryptyk przedstawiający tebańską triadę bóstw: Amona, Mut i Chonsu. Oprócz tego badacze zidentyfikowali metalowe brosze i amulety z wizerunkami bogów o zwierzęcych formach, a także liczne ozdobne paciorki, z których niektóre były pokryte złotem, informuje portal „Arkeonews„.

Egipski minister turystyki i starożytności, Sherif Fathy, podkreślił znaczenie tego odkrycia, zwracając uwagę na owocną współpracę Egiptu i Francji w dziedzinie archeologii. Zaznaczył, że najnowsze wykopaliska w Karnaku stanowią część szerszej inicjatywy, która ma m.in. na celu poszerzenie liczby zabytków dostępnych do zwiedzania dla turystów w tym jednym z najważniejszych kompleksów świątynnych starożytnego Egiptu.

Renowacja kompleksu świątynnego w Karnaku

W ramach tego projektu modernizowane są trasy turystyczne, zainstalowano nowoczesny system oświetlenia, a także odrestaurowano sanktuarium Amenhotepa I i ponownie umieszczone je w muzeum plenerowym znajdującym się na terenie świątyń. Działania te mają sprawić, że kompleks Karnak nie tylko będzie jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem zarówno dla turystów krajowych i zagranicznych, ale ich celem jest także zwiększenie ochrony bogatego dziedzictwa historycznego tego wiekowego miejsca.

Dr. Mohamed Ismail Khaled, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności, stwierdził, że najnowsze odkrycie dokonane w Karnaku znacząco poszerza naszą wiedzę na temat świątyni i jej rozwoju w pierwszym tysiącleciu p.n.e. Podkreślił także, że odnalezione artefakty pozwolą badaczom lepiej zrozumieć życie religijne oraz rolę amuletów i biżuterii w społeczeństwie egipskim za czasów panowania XXVI dynastii.

Zespół archeologiczny pod kierownictwem dr. Abdela Ghaffara Wagdy’ego, dyrektora generalnego ds. starożytności w Luksorze i szefa misji z ramienia Egiptu, rozpoczął prace konserwatorskie i dokumentacyjne nad odkrytymi artefaktami. Po zakończeniu tego procesu znaleziska zostaną wystawione w Muzeum Luksorskim, gdzie zwiedzający będą mogli podziwiać ich historyczną i artystyczną wartość.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się