
W Paduli odkryto dziewiętnaście starożytnych grobowców
W trakcie wykopalisk prowadzonych w Paduli, która jest położona w regionie Kampania w południowych Włoszech, archeolodzy odkryli dziewiętnaście starożytnych grobowców. W samych z kolei tych zidentyfikowanych miejscach pochówku badacze natrafili na liczne przedmioty grobowe i artefakty, wśród których znalazła się srebrna moneta diobol.
Niezwykłe odkrycie w Paduli
Dnia 5 lutego lokalne władze ujawniły wyniki szeroko zakrojonej operacji na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, jaka była prowadzona w ostatnim czasie w południowych Włoszech. Jak poinformowały władze miejskie oraz służby archeologiczne w Paduli, będącej gminą w Kampanii, badacze natrafili na dziewiętnaście antycznych budowli. Praca archeologiczne w tym miejscu rozpoczęły się po tym, gdy latem 2024 r. pojawiły się doniesienia o nielegalnych pracach budowlanych na działce w miejscowości Contrada Cicirelli.
Celem tych nielegalnych prac budowlanych było postawienie stajni. Jednak działania te doprowadziły do poważnego uszkodzenia zespołu starożytnych grobów. Zainterweniowali archeolodzy, którzy doprowadzili do wstrzymania tych samowolnych prac konstrukcyjnych. Po ocenie sytuacji odpowiednie służby niezwłocznie zabezpieczyły teren i we współpracy z Soprintendenzą rozpoczęły pilną interwencję w celu odzyskania i ochrony naruszonych znalezisk, informuje portal „Arkeonews„.
Podczas właściwych wykopalisk archeolodzy odnaleźli dziewiętnaście grobów, które były głównie grobowcami typu „a cappuccina”, charakteryzujących się obecnością kamiennych łóż i ścianami zbudowanymi z płytek ceramicznych (tegulae), które również tworzyły dwuspadowe zadaszenie. W niektórych przypadkach szczątki były chowane bezpośrednio w dołach wykopanych w ziemi, a miejsce głowy zmarłego oznaczono dużym kamieniem. Ponadto w niektórych grobach badacze natrafili na dary grobowe, na które głównie składała się ceramika pokryta czarnym szkliwem oraz wazony wykonane w stylu czerwonofigurowym, które przedstawiały kobiece postaci.
Srebrna moneta diobol
W przekonaniu archeologów naczynia te zostały wykonane w warsztatach z regionu Lukania – ta położona na południu antycznej Italii, między Zatoką Tarencką a Morzem, Tyrreńskim kraina historyczna słynęła właśnie z takich dzieł, gdzie też były one produkowane.
Najprawdopodobniej warsztaty te były dokładnie zlokalizowane w dolinie Vallo di Diano. Niektóre z wazonów odkryto poza grobami, co wskazuje, że w miejscu tym odprawiano rytuały pogrzebowe. Eksperci datują te znaleziska na drugą połowę IV wieku p.n.e. Jednym z najbardziej wyjątkowych znalezisk okazał się grobowiec oznaczony numerem 64, który należał do grobowców typu „a cappuccina”.
W jego wnętrzu znajdowało się kilka waz pokrytych czarnym szkliwem oraz małe naczynie pozbawione zdobień. Z kolei wewnątrz tego naczynia archeolodzy odkryli srebrną monetę, którą okazał się diobol – czyli grecka srebrna moneta o wartości 2 oboli. Odkryta moneta została wybita w Tarencie pomiędzy 380 a 325 rokiem p.n.e., na awersie z wizerunkiem bogini Ateny, a na rewersie przedstawiający Heraklesa zabijającego lwa nemejskiego.
Marcin Jarzębski