Archeolodzy w starożytnym mieście Tharsa odkryli grobowiec sprzed 2 tys. lat
Na terenie dawnego starożytnego miasta Tharsa, którego ruiny znajdują się w pobliżu wsi Kuyulu w Turcji, archeolodzy odkryli liczący 2 tys. lat grobowiec. Przy jego wejściu znajdowały się wyrzeźbione w skale głowy dwóch byków oraz dekoracje w postaci girlandy, z rozetą pośrodku. Zaskakująca nekropolia pochodzi z czasów rzymskich i składa się z trzech arcosoliów.
Starożytne miasto Tharsa, w którym w sumie do tej pory odkopano 60 grobowców, niemal codziennie dostarcza archeologom prowadzącym wykopaliska w tym miejscu cennych znalezisk. Zastępca dyrektora Muzeum w Adıyaman Mustafa Çelik wyjaśnił, że miejsce to składa się z trzech głównych części: Wielkiego Kopca, Małego Kopca i Nekropolii. Wykopaliska na terenie Nekropolii rozpoczęły się w 2024 r., w wyniku których to odkryto dwa kolejne grobowce skalne, informuje portal „Arkeonews„.
Grobowce skalne Turuş pochodzą z okresu rzymskiego. Groby te zostały zbudowane poprzez wyrycie podłoża skalnego. Do samych pochówków można dojść schodząc za pomocą prowadzących na dół zazwyczaj około 10-13 schodków. Na ścianach i drzwiach niektórych skalnych grobowców znajdują się różne postacie i płaskorzeźby – tak też było w przypadku najnowszego grobowca odkrytego na terenie starożytnego miasta Tharsa, gdyż zawierał on wizerunki byków.
Archeolodzy twierdzą, że głowy byka znajdowały się w grobowcu z powodu wiary, że pomogą one właścicielowi tego miejsca pochówku oczyścić się ze złych duchów. Byk był zwierzęciem symbolizującym boga Jowisza, a także reprezentował moc i siłę, a także nutę nieprzewidywalności. Zwierzę to było również symbolem Aten i było one przedstawiane na wielu ateńskich monetach jako symbol dużego znaczenia i potęgi tego miasta.
Dosyć często motyw byka był także używany na monetach rzymskich, na których to był on symbolem siły i płodności oraz był wiązany z bogiem Marsem. Odkryta niedawno nekropolia skalna składa się z trzech arcosoliów (w katakumbach rzymskich jest to nisza grobowa charakteryzującą się sklepieniem łukowym) oraz jednej głównej przestrzeni grobowej. Mustafa Çelik podkreślił, że głównym celem wykopalisk w Tharsie jest przekształcenie tego miejsca w główną regionalną atrakcję turystyczną.
Marcin Jarzębski