Arp 248
Fot. ESA/Hubble & NASA, Dark Energy Survey

Arp 248 – grupa trzech galaktyk w gwiazdozbiorze Panny

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali grupę trzech galaktyk oznaczoną jako Arp 248, znajdującą się w gwiazdozbiorze Panny.

Jak tłumaczą badacze z NASA, zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia dwa połączone obiekty, które należą do grupy trzech galaktyk Arp 248 – znanej również jako Wild’s Triplet – która znajduje się około 200 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Panny.

Fot. ESA/Hubble & NASA, Dark Energy Survey

Dwie duże galaktyki spiralne widoczne na tym zdjęciu – które znajdują się przed mniejszą, niepowiązaną galaktykę spiralną tła – wydają się być połączone świetlistym mostem. Ten wydłużony strumień gwiazd i pyłu międzygwiezdnego znany jest jako ogon pływowy i jest wynikiem wzajemnego przyciągania grawitacyjnego dwóch obiektów znajdujących się na pierwszym planie.

Obraz ten pochodzi z projektów, które miał na celu obserwację obiektów galaktycznych o nietypowych kształtach – „A Catalogue of Southern Peculiar Galaxies and Associations”, opracowany przez astronomów Haltona Arpa i Barry’ego Madore’a oraz „Atlas of Peculiar Galaxies”, opracowany przez Haltona Arpa. Każdy katalog zawiera spis osobliwych galaktyk, w tym obiekty oddziałujące ze sobą, takie jak Arp 248, a także jedno- lub trójramienne galaktyki spiralne, galaktyki podobne do muszli i wiele innych kosmicznych niecodziennych kształtów.

Panna (łac. Virgo) jest gwiazdozbiorem zodiakalnym, który był już znany w starożytności. Rozciąga się po obu stronach równika niebieskiego, między Lwem i Wagą. Jest to największy gwiazdozbiór zodiakalny i drugi co do wielkości gwiazdozbiór na niebie (mniejszy tylko od Hydry). W Polsce jest widoczny wiosną. Liczba gwiazd możliwych do zobaczenia w nim gołym okiem wynosi około 95. W gwiazdozbiorze Panny znajduje się najwięcej galaktyk na całym niebie.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się