Arp 91
Fot. ESA/Hubble & NASA, J. Dalcanton

Arp 91 – dwie oddziałujące ze sobą galaktyki

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zarejestrowali dwie oddziałujące ze sobą galaktyki, które zostały oznaczone jako Arp 91, znajdujące się ponad 100 milionów lat świetlnych od Ziemi.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, to zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia dwie oddziałujące ze sobą galaktyki, które znajdują się tak blisko siebie, że noszą wspólną nazwę – Arp 91. Ich „galaktyczny taniec” odbywa się ponad 100 milionów lat świetlnych od Ziemi. Dwa obiekty tworzące Arp 91 mają swoje własne nazwy: dolna galaktyka, która przypomina jasny punkt, to NGC 5953, a owalna struktura w prawym górnym rogu została oznaczona jako NGC 5954. W rzeczywistości obie są galaktykami spiralnymi, ale ich kształty wydają się bardzo różne ze względu na ich orientację względem Ziemi i wzajemne oddziaływania.

Fot. ESA/Hubble & NASA, J. Dalcanton

Arp 91 jest, zdaniem badaczy, szczególnie żywym przykładem galaktycznej interakcji. NGC 5953 wyraźnie oddziałuje na NGC 5954, wygląda to jakby jeden obiekt ciągnął ramię spiralne drugiego w dół. Ogromne przyciąganie grawitacyjne obu galaktyk powoduje, że oddziałują one ze sobą. Taki wzajemny wpływ jest powszechny we Wszechświecie i stanowi ważną część ewolucji galaktyk.

Większość astronomów uważa, że zderzenia galaktyk spiralnych prowadzą do powstania innego typu galaktyk, znanych jako galaktyki eliptyczne. Jednak te niezwykle energetyczne i masywne zderzenia zachodzą w skalach czasowych, które wykraczają poza ludzkie życie. Mają one miejsce przez setki milionów lat, więc nie powinniśmy oczekiwać, że Arp 91 znacząco się zmieni w najbliższym czasie. Jednak badania tego typu obiektów pozwalają lepiej zrozumieć astronomom ewolucję galaktyk i całego Wszechświata.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się