Arp-Madore 417-391
Fot. ESA/Hubble & NASA, Dark Energy Survey

Arp-Madore 417-391 – połączenie galaktyk w gwiazdozbiorze Erydanu

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali połączenie galaktyk oznaczone jako Arp-Madore 417-391, znajdujące się w gwiazdozbiorze Erydanu.

Jak tłumaczą badacze z NASA, na zdjęciu z Kosmicznego Kosmicznego Teleskopu Hubble’a znajduje się połączenie galaktyk znane jako Arp-Madore 417-391. Katalog Arp-Madore jest zbiorem szczególnie osobliwych galaktyk rozrzuconych po południowym niebie i zawiera kolekcję oddziałujących galaktyk, a także zderzających się ze sobą obiektów tego typu. Arp-Madore 417-391, która znajduje się w odległości około 670 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Erydanu, jest przykładem jednej z takich kosmicznych kolizji. Dwie galaktyki zostały zniekształcone przez grawitację i skręcone w pierścień, zbliżając swoje jądra do siebie.

Do uchwycenia obiektu użyto kamery Advanced Camera for Surveys (ACS), na pokładzie Teleskopu Hubble’a – instrumentu, który jest zoptymalizowany do polowania na galaktyki i gromady galaktyk w starożytnym Wszechświecie. Urządzenie to działa od ponad 20 lat i było zaangażowana we wszystko, od mapowania rozkładu ciemnej materii po badanie ewolucji gromad galaktyk w tym czasie, wciąż wpływając na rozwój astronomii.

Obraz pochodzi z obserwacji Hubble’a, mających na celu stworzenie listy intrygujących celów do obserwacji za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, a także innych teleskopów naziemnych. Astronomowie opracowali listę wcześniej nieobserwowanych galaktyk, które Hubble będzie sprawdzał pomiędzy innymi zaplanowanymi działaniami. Z czasem pozwoli to zbudować galerię ciekawych obiektów, jednocześnie wykorzystując ograniczony czas obserwacji Hubble’a tak efektywnie, jak to tylko możliwe.

Erydan (łac. Eridanus) jest rozległym gwiazdozbiorem nieba równikowego i szóstym co do wielkości. Był znany już starożytnym, którym kojarzył się z Nilem, Eufratem, Gangesem lub inną większą rzeką. W Polsce jest on widoczny częściowo zimą. Liczba gwiazd widocznych w nim gołym okiem wynosi około 100. Najjaśniejszą gwiazdą konstelacji jest Achernar – dziewiąta gwiazda pod względem jasności na niebie. Jest to gorący niebieski olbrzym typu B, prawie sześć razy cięższy i pięć tysięcy razy jaśniejszy od Słońca.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się