Arp-Madore 608-333
Fot. ESA/Hubble & NASA

Arp-Madore 608-333 – para oddziałujących galaktyk w gwiazdozbiorze Gołębia

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali parę oddziałujących galaktyk oznaczonych jako Arp-Madore 608-333, znajdujących się w gwiazdozbiorze Gołębia.

Jak tłumaczą badacze z NASA, na obrazie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’e widoczne są dwie oddziałujące galaktyki tworzące parę znaną jako Arp-Madore 608-333. Chociaż wyglądają na spokojne i niezakłócone, oba obiekty subtelnie wypaczają się nawzajem poprzez wzajemne oddziaływanie grawitacyjne, które je zakłóca i zniekształca. Interakcja ta została uchwycona przez niezwykle czułą kamerę Advanced Camera for Surveys na pokładzie Teleskopu Hubble’a.

Fot. ESA/Hubble & NASA

Uchwycenie Arp-Madore 608-333 jest częścią programu zmierzającego do stworzenia archiwum interesujących obiektów do bardziej szczegółowych badań w przyszłości przy wykorzystania dłuższego czasu obserwacji Hubble’a, teleskopów naziemnych i Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Aby stworzyć spis, astronomowie przeszukują istniejące katalogi astronomiczne w poszukiwaniu listy celów rozmieszczonych na nocnym niebie.

Podejmowanie decyzji o przydzieleniu czasu obserwacyjnego Hubble’a jest długim i trudnym procesem, a obserwacje są przydzielane tak, aby każda sekunda dostępnego czasu Teleskopu została wykorzystana. Istnieje jednak niewielki, ale stały ułamek czasu – około 2-3 proc., który pozostaje niewykorzystany, gdy Hubble kieruje się do kolejnych celów.

Programy migawkowe, takie jak ten, w ramach którego badacze uchwycili Arp-Madore 608-333, istnieją po to, aby wypełnić tę lukę i wykorzystać chwile pomiędzy dłuższymi obserwacjami. W ich ramach nie tylko tworzone są piękne obrazy, ale także umożliwiają one naukowcom zebranie jak największej ilości danych.

Gołąb (łac. Columba) to 54. pod względem wielkości gwiazdozbiór nieba południowego. Został wprowadzony przez niemieckiego astronoma Johanna Bayera w 1603 roku. W Polsce konstelacja jest widoczna częściowo zimą – znajduje się nisko nad południowym horyzontem, poniżej Wielkiego Psa i Zająca, a jego południowa część nigdy nie wschodzi. Liczba gwiazd widoczna gołym okiem wynosi około 40.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się