Ash-1

Ash-1 – nowa gromada otwarta

Korzystając z satelity ESA Gaia, astronomowie przypadkowo odkryli nową gromadę otwartą w galaktyce Drogi Mlecznej. Oznaczona jako Ash-1, jest stosunkowo młoda i składa się z co najmniej 400 gwiazd.

Jak tłumaczą naukowcy, gromady otwarte (OC), utworzone z tego samego gigantycznego obłoku molekularnego, to grupy gwiazd luźno związanych ze sobą grawitacyjnie. Do tej pory w Drodze Mlecznej odkryto ich ponad tysiąc, a badacze wciąż poszukują kolejnych, mając nadzieję na znalezienie zróżnicowanych grup gwiazd.

Poszerzenie listy znanych galaktycznych gromad otwartych i ich szczegółowe zbadanie może mieć kluczowe znaczenie dla lepszego zrozumienia przez astronomów procesu formowania się i ewolucji naszej galaktyki.

Naukowcy z National Research Institute of Astronomy and Geophysics w Kairze w Egipcie, pod kierownictwem Ashrafa Latifa Tadrossa, wykryli nową galaktyczną gromadę otwartą. Struktura została zaobserwowana w gwiazdozbiorze Strzelca (Sagittarius) w polu słabo zbadanej gromady Majaess 190. Badanie zostało opublikowane w serwisie arXiv.

„Podczas badania obszaru otaczającego otwartą gromadę gwiazd Majaess 190, zupełnie przypadkowo odkryliśmy inną gromadę. Istnieje ona w gęstszym polu gwiezdnym niż Majaess 190, więc trudno było ją rozpoznać w tle” – wyjaśniają naukowcy.

Nowo odkryta gromada została nazwana od pierwszych trzech liter imienia lidera zespołu – Ash-1. Zebrane dane wskazują, że jest ona dynamicznie rozluźnioną gromadą znajdującą się około 4400 lat świetlnych od Ziemi.

Jak podkreślają badacze, Ash-1 ma graniczny promień około 28,7 lat świetlnych, a jej całkowita masa wynosi 455 mas Słońca. Wiek gromady został oszacowany na około 630 milionów lat. Astronomom udało się zidentyfikować 410 najbardziej prawdopodobnych gwiazd należących do tej gromady.

Na podstawie uzyskanych danych naukowcy byli również w stanie określić podstawowe parametry pobliskiej gromady Majaess 190, stwierdzając, że jest ona mniejsza, mniej masywna, ale znacznie starsza niż Ash-1. Promień graniczny Majaess został zmierzony na około 12 lat świetlnych, podczas gdy jej całkowita masa została obliczona na 375 mas Słońca. Wiek tej gromady oszacowano na około 4 miliardy lat.

Astronomowie zauważyli, że Ash-1 i Majaess 190 mogą tworzyć układ podwójny. Potrzebne są jednak dalsze obserwacje tych gromad, aby potwierdzić tę hipotezę.

„Uważamy, że te dwie gromady różnią się od siebie i częściowo nakładają się na siebie, tworząc układ podwójny, co wymaga dalszych szczegółowych badań” – podsumowują badacze.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się