NICER
Fot. NASA

Astronauci na stacji kosmicznej muszą naprawić teleskop NICER

NASA dostarczy części i narzędzia naprawcze dla NICER (Neutron star Interior Composition Explorer), teleskopu rentgenowskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), podczas 21. komercyjnej misji zaopatrzeniowej – Northrop Grumman. Astronauci przeprowadzą spacer kosmiczny w celu naprawy urządzenia.

Znajdujący się w pobliżu prawego panelu słonecznego stacji kosmicznej, NICER został uszkodzony w maju 2023 roku. Zespół misji dostarczył już zestaw naprawczy do Johnson Space Center NASA w Houston w maju 2024 r., aby można go było przygotować i zapakować na nadchodzącą misję zaopatrzeniową.

„To niesamowite, że w ciągu zaledwie jednego roku byliśmy w stanie zdiagnozować problem, a następnie zaprojektować, zbudować, przetestować i dostarczyć rozwiązanie. Jesteśmy bardzo podekscytowani, że będziemy mogli zobaczyć poprawki zainstalowane podczas przyszłego spaceru kosmicznego oraz powrócić do regularnego harmonogramu pracy i kontynuować przełomowe badania naukowe” – mówi Steve Kenyon z NASA.

Teleskop NICER bada niebo w zakresie rentgenowskim. Dokonał precyzyjnych pomiarów supergęstych pozostałości gwiezdnych zwanych gwiazdami neutronowymi, które zawierają najgęstszą materię, jaką naukowcy mogą bezpośrednio zaobserwować. Badał również tajemnicze szybkie rozbłyski radiowe (FRB), obserwował komety w Układzie Słonecznym i zbierał dane na temat górnej atmosfery Ziemi.

Jednak w maju 2023 r. w NICER doszło do „wycieku światła”, w wyniku którego do teleskopu zaczęło przedostawać się niepożądane światło słoneczne.

Fot. NASA/Sultan Alneyadi

Zdjęcia wykonane na pokładzie stacji ujawniły kilka obszarów uszkodzeń osłon termicznych urządzenia. Osłony te są 500 razy cieńsze od ludzkiego włosa i odfiltrowują podczerwień, ultrafiolet i światło widzialne, jednocześnie przepuszczając promieniowanie rentgenowskie. Osłaniają one każdy z 56 koncentratorów promieniowania rentgenowskiego, zestawów 24 zagnieżdżonych okrągłych luster zaprojektowanych do kierowania promieniowania rentgenowskiego do odpowiednich detektorów. Osłona przeciwsłoneczna ochrania każdy zespół koncentratora i osłony, z niewielką przerwą pomiędzy nimi.

Największe uszkodzenia osłon są wielkości mierzą od 2 do 3 centymetrów. Pozostałe obszary mają rozmiar zbliżony do główki od szpilki. W ciągu dnia uszkodzenie pozwala światłu słonecznemu docierać do detektorów, nasycając czujniki i zakłócając pomiary NICER. inżynierowie NASA zmienili strategię obserwacji na nocną, aby złagodzić ten efekt.

„NICER nie został zaprojektowany do serwisowania lub naprawy. Został zainstalowany robotycznie, a my obsługujemy go zdalnie. Kiedy zdecydowaliśmy się zbadać możliwość załatania największych uszkodzonych obszarów na osłonach termicznych, musieliśmy wymyślić metodę, która wykorzystywałaby istniejące części teleskopu i zestawy narzędzi stacji” – twierdzi Keith Gendreau z NASA.

Ostatecznie, jak zaznaczają naukowcy, rozwiązanie okazało się proste. Zaprojektowali oni naszywki, każda w kształcie trójkąta, które będą wsuwane w osłony przeciwsłoneczne. Wypustka w dolnej części każdej łatki będzie się obracać w przestrzeni między dolną częścią osłony przeciwsłonecznej a górną częścią osłony termicznej, utrzymując ją w miejscu.

Astronauci ze stacji kosmicznej zainstalują pięć łat podczas spaceru kosmicznego. Pokryją one najbardziej znaczące obszary uszkodzeń i zablokują światło słoneczne wpływające na pomiary rentgenowskie teleskopu. Zestaw naprawczy zawiera łącznie 12 łatek, dzięki czemu w razie potrzeby będzie można je wymienić.

„NICER będzie pierwszym teleskopem rentgenowskim na orbicie, który będzie serwisowany przez astronautów i tylko czwartym obserwatorium naukowym, które zostanie naprawione w całości – dołączając do misji takich jak Kosmiczny Teleskop Hubble’a. To było niesamowite obserwować, jak zestaw łatek powstawał przez ostatni rok. NICER nauczył nas tak wielu wspaniałych rzeczy o kosmosie i naprawdę nie możemy się doczekać kolejnego etapu jego podróży” – podsumowuje Charles Baker z NASA.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się