WASP-77 A b
Fot. NASA Exoplanet Catalog

Astronomowie amatorzy pomogli lepiej poznać egzoplanetę WASP-77 A b

Wolontariusze w ramach projektu Exoplanet Watch, pomogli lepiej poznać egzoplanetę WASP-77 A b – odległego gazowego olbrzyma.

Planeta kołysząc się przed swoją gwiazdą, przyciemnia jej światło, co jest możliwe do zaobserwowania przez naukowców. Takie zdarzenia, zwane tranzytami, dostarczają badaczom wielu informacji o egzoplanetach – obcych globach krążących wokół gwiazd innych niż Słońce. Jednak przewidzenie, kiedy te szczególne zdarzenia wystąpią, jest trudne, dlatego naukowcy proszą wolontariuszy o pomoc w wychwytywaniu ich.

Współpraca wielu astronomów-amatorów, poszukiwaczy planet, prowadzona przez badacza Federico R. Noguera z Arizona State University, naukowców z Jet Propulsion Laboratory NASA (JPL) i Goddard Space Flight Center (GSFC), dostarcza wielu odkryć dotyczących obcych światów. Takie działanie zaowocowało odkryciem najdokładniejszych jak dotąd parametrów fizycznych i orbitalnych dla ważnej egzoplanety o nazwie WASP-77 A b. Te szczegółowe parametry pomagają przewidzieć przyszłe tranzyty i mają kluczowe znaczenie dla planowania obserwacji sond kosmicznych i dokładnego modelowania atmosfery odległych globów. Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Publications of the Astronomical Society of the Pacific.

„Jako emerytowany dentysta, a obecnie naukowiec-wolontariusz z Exoplanet Watch, mam możliwość pomóc w badaniach i wnieść swój wkład w naukę i tę ekscytującą dziedzinę astrofizyki, jaką jest odkrywanie egzoplanet” – mówi Anthony Norris, astronom-amator pracujący nad projektem Exoplanet Watch.

W badaniu połączono dane amatorskiej astronomii / nauki obywatelskiej z projektów Exoplanet Watch i ExoClock, a także bazy danych tranzytów egzoplanet. Astronomowie uwzględnili również dane z należącego do NASA Kosmicznego Teleskopu Spitzera, Kosmicznego Teleskopu Hubble’a (HST), Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) i Obserwatorium La Silla.

Exoplanet Watch zaprasza wolontariuszy do udziału w badaniach egzoplanet, wykorzystując własne teleskopy do obserwacji egzoplanet lub analizując dane zebrane przez innych. Badacze z Exoplanet Watch, nie tylko pomagają odkrywać szczegóły poznanych już obcych światów, ale również weryfikują nowych kandydatów na egzoplanety.

Jak tłumacza naukowcy, WASP-77 A b to gazowy olbrzym krążący wokół gwiazdy podobnej do Słońca. Glob jest tylko około 20 proc. większy od Jowisza. Na tym jednak podobieństwa do naszego Układu Słonecznego się kończą. Ta gorąca gazowa kula krąży tuż obok swojej gwiazdy – ponad 200 razy bliżej niż Jowisz, znajduje się Słońca.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się