Astronomowie badają planety typu JuMBO
Odkrycie potencjalnie nowej klasy odległych i tajemniczych planet JuMBO zaintrygowało astronomów, odkąd Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uchwycił te niezwykłe obiekty.
Jak zaznaczają astronomowie, obiekty binarne o masie Jowisza (JuMBO), wydają się krążyć wokół siebie, unosząc się swobodnie w przestrzeni, będąc niezwiązanymi z żadną gwiazdą – co jest sprzeczne z dominującymi teoriami na temat tego, jak powstają i działają układy planetarne.
Najnowsze badanie przeprowadzone przez astrofizyków z University of Nevada (UNLV) i Stony Brook University, opublikowane czasopiśmie Nature Astronomy, przedstawia przekonujący model tego, jak JuMBO mogły się uformować.
Naukowcy wykorzystali zaawansowane techniki, znane jako bezpośrednie symulacje N-ciał, aby zbadać, w jaki sposób interakcje w gęstych gromadach gwiazd mogą prowadzić do wyrzucenia gigantycznych planet, które pozostają grawitacyjnie związane ze sobą podczas dryfowania przez galaktykę. Te eksperymenty zdaniem badaczy mogą służyć jako model tego, jak te enigmatyczne układy podwójne mogą się formować, wypełniając lukę w rozumieniu przez astronomów ewolucji planet.
„Nasze symulacje pokazują, że bliskie spotkania gwiazd mogą spontanicznie wyrzucać pary gigantycznych planet z ich rodzimych układów, prowadząc je do orbitowania wokół siebie w kosmosie. Odkrycia te mogą znacząco zmienić nasze postrzeganie dynamiki planet i różnorodności układów planetarnych w naszym Wszechświecie” – mówi Yihan Wang z Nevada Center for Astrophysics UNLV.
Zdaniem astrofizyków, badania wskazują, że takie zdarzenia są bardziej prawdopodobne w gęsto zaludnionych gromadach gwiazd, co sugeruje, że podwójne planety dryfujące poza układami słonecznymi mogą być bardziej powszechne niż wcześniej sądzono. Charakterystyka tych par planetarnych – takich jak ich separacja i mimośród orbity – zapewnia nowy wgląd w gwałtowne warunki środowiskowe, które wpływają na formowanie się planet.
„Wprowadza to dynamiczne interakcje gwiezdne jako ważny czynnik w rozwoju niezwykłych układów planetarnych jakim są JuMBO, w gęstych środowiskach gwiezdnych” – twierdzi Rosalba Perna z Uniwersytecie Stony Brook.
Zdaniem naukowców, nowe badanie poszerza wiedzę na temat formowania się planet, a także przygotowuje grunt pod przyszłe obserwacje za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST), które mogą dostarczyć dalszych dowodów potwierdzających właściwości JuMBO.
Emil Gołoś