Astronomowie uchwycili nową gromadę gwiazd w obłoku molekularnym G148.24+00.41
Naukowcy przeprowadzili szczegółowe obserwacje w podczerwieni niedawno uformowanej gromady gwiazd w gigantycznym obłoku molekularnym oznaczonym jako G148.24+00.41. Badania pomogą lepiej zrozumieć, jak powstają te obiekty.
Jak tłumaczą badacze, znajdująca się w odległości około 11 tysięcy lat świetlnych G148.24+00.41 jest związanym, masywnym i zimnym olbrzymim obłokiem molekularnym. Ma promień około 84,7 lat świetlnych, masę rzędu 100 tysięcy mas Słońca, a temperatura pyłu została zmierzona na poziomie -258 stopni Celsjusza.
G148.24+00.41 ma morfologię piasty-włókna – niektóre gigantyczne obłoki molekularne wykazują konfiguracje zbieżności włókien, sprzyjające tworzeniu się klastrów w punktach węzłowych, znanych jako układy piasta-włókno.
Jeden z takich węzłów znajduje się w pobliżu geometrycznego środka G148.24+00.41 i jest częścią najbardziej masywnej gromady, oznaczonej jako C1. Obserwacje przeprowadzone w 2023 r. wykazały, że w centralnym regionie C1, znanym jako region CC, utworzyła się gromada. Została ona oznaczona jako FSR 655, wydaje się być niezwykle młoda, ponieważ jest ledwo widoczna na obrazach optycznych.
Astronomowie z Physical Research Laboratory (PRL) w Ahmedabadzie w Indiach, pod kierownictwem Vineeta Rawata, postanowili przyjrzeć się bliżej FSR 655, aby rzucić więcej światła na właściwości tej niedawno odkrytej gromady. Badanie została opublikowane w serwisie arXiv.
„W tej pracy przeprowadzamy głęboką analizę NIR [bliskiej podczerwieni] gromady przy użyciu danych uzyskanych za pomocą nowo zainstalowanego 3,6-metrowego teleskopu optycznego Devasthal (DOT), uzupełnionego katalogami z obserwacji Spitzera. Naszym celem jest lepsze zrozumienie obecnego stanu gromady pod względem jej etapu ewolucji, rozkładu masy, wydajności i tempa formowania się gwiazd oraz prawdopodobnego losu w kontekście formowania się masywnych gromad” – wyjaśniają naukowcy.
Obserwacje wykazały, że FSR 655 ma obecnie całkowitą masę gwiazdową wynoszącą około 180 mas Słońca, podczas gdy jej masa gazowa wynosi około 750 mas naszej gwiazdy. Wiek gromady oszacowano na około 500 tysięcy lat.
Na podstawie tych wyników astronomowie obliczyli, że efektywność formowania gwiazd (SFE) FSR 655 wynosi 19 proc. Jeśli chodzi o tempo formowania się gwiazd w gromadzie (SFR), zmierzono, że wynosi ono około 360 mas Słońca na milion lat.
Naukowcy spekulują, że jeśli SFR pozostanie na obecnym poziomie, FSR 655 ma potencjał, aby w przyszłości stać się masywną gromadą. Szacują oni, że w ciągu dwóch milionów lat może ona osiągnąć całkowitą masę gwiazdową wynoszącą około tysiąca mas Słońca. Jednak, aby to potwierdzić, potrzebne są dalsze obserwacje w bliskiej podczerwieni w połączeniu ze szczegółowymi symulacjami ruchów gwiazd i gazu.
Emil Gołoś