ACT-CL J0329.2-2330

Astronomowie wykryli halo radiowe w masywnej gromadzie galaktyk ACT-CL J0329.2-2330

Naukowcy przeprowadzili obserwacje radiowe masywnej gromady galaktyk ACT-CL J0329.2-2330, które doprowadziły do wykrycia nowego halo radiowego w tej strukturze.

Jak tłumaczą badacze, radiowe halo to ogromne obszary rozproszonej emisji radiowej, zwykle znajdujące się w centrach masywnych gromad galaktyk, wykazujące regularną morfologię, Struktura ma tendencję do podążania za emitującym promieniowanie rentgenowskie ośrodkiem wewnątrz gromady (ICM). Jednak emisje rozproszone mają zazwyczaj bardzo niską jasność powierzchniową, co czyni je trudnymi do wykrycia. Wzrasta ona przy niższych częstotliwościach radiowych, co może ujawnić obecność tych regionów.

Astronomowie z University of KwaZulu-Natal w Durbanie w RPA pod kierownictwem Sinenhlanhla Precious Sikhosana, odkryli nowe halo radiowe w ACT-CL J0329.2-2330 (ACT-CL J0329) – gromadzie galaktyk o masie około 970 bilionów mas Słońca, przy przesunięciu ku czerwieni 1,23. Odkrycie jest wynikiem obserwacji tej gromady w paśmie L i UHF za pomocą radioteleskopu MeerKAT w ramach przeglądu MeerKAT Massive Distant Cluster Survey (MMDCS). Badanie zostało opublikowane serwisie arXiv.

„Przeanalizowaliśmy obserwacje MeerKAT w pasmach L i UHF gromady galaktyk ACT-CL J0329.2-2330, z przesunięciem ku czerwieni 1.23. Obrazy o niskiej rozdzielczości ujawniają halo radiowe w gromadzie” – twierdzą naukowcy.

Analizując obrazy uzyskane dzięki MeerKAT, astronomowie zidentyfikowali rozszerzoną emisję radiową w centrum ACT-CL J0329.2-2330, o liniowym rozmiarze 3,59 miliona lat świetlnych przy częstotliwości 1,28 GHz. Obrazy MeerKAT, zdaniem badaczy wskazują również, że halo radiowe w ACT-CL J0329 ma gładką, regularną morfologię, która jest śladem termicznej emisji promieniowania hamowania (promieniowania elektromagnetycznego powstającego podczas hamowania cząstki obdarzonej ładunkiem elektrycznym) ośrodka wewnątrz gromady (ICM).

Po analizie wyników, naukowcy sklasyfikowali tę emisję jako halo radiowe, co ich zdaniem oznacza, że jest to halo o najwyższym przesunięciu ku czerwieni, jakie do tej pory wykryto.

Zdaniem naukowców, wyniki sugerują, że halo w galaktyce ACT-CL J0329.2-2330 jest tak jasne, jak to znalezione w pobliskich masywnych gromadach galaktyk, co jak zazanaczają, wydaje się potwierdzać, że w tego typu kosmicznych strukturach, na wysokich przesunięciach ku czerwieni występuje szybkie wzmocnienie pola magnetycznego.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się