ESO 455-10
Fot. ESA/Hubble & NASA, L. Stanghellini

Astronomowie zaobserwowali mgławicę planetarną ESO 455-10

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili mgławicę planetarną oznaczoną jako ESO 455-10, znajdującą się w gwiazdozbiorze Skorpiona.

Jak tłumaczą badacze z ESA, życie mgławic planetarnych jest często chaotyczne, od śmierci gwiazdy macierzystej po rozproszenie jej zawartości daleko w przestrzeni kosmicznej. Uchwycona na nowym obrazie, przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a – ESO 455-10 jest jedną z tego typu obiektów i znajduje się w gwiazdozbiorze Skorpiona (Scorpius).

Fot. ESA/Hubble & NASA, L. Stanghellini

Spłaszczone powłoki ESO 455-10, wcześniej ściśle trzymane razem jako warstwy gwiazdy centralnej, nie tylko, jak wskazują astronomowie, nadają tej mgławicy planetarnej wyjątkowy wygląd, ale także dostarczają informacji o jej właściwościach. Widoczny w polu gwiazd, wyraźny asymetryczny łuk materiału po północnej stronie obiektu jest wyraźnym wskaźnikiem interakcji między ESO 455-10 a ośrodkiem międzygwiazdowym.

Ośrodek międzygwiazdowy to materiał taki jak rozproszony gaz pomiędzy układami gwiazd i galaktykami. Gwiazda znajdująca się w centrum ESO 455-10 pozwoliła Hubble’owi dostrzec interakcje z gazem i pyłem mgławicy, otaczającym ją ośrodkiem międzygwiazdowym oraz światłem pochodzącym od samej gwiazdy. Naukowcy zakładają, że mgławice planetarne odgrywają kluczową rolę we wzbogacaniu galaktyk, ponieważ rozprowadzają pierwiastki, w szczególności cięższe atomy metali wytwarzane wewnątrz gwiazdy, do ośrodka międzygwiazdowego, który z czasem utworzy następną generację gwiazd.

Skorpion (Scorpius) to gwiazdozbiór zodiakalny znajdujący się na południowej półkuli niebieskiej, w pobliżu środka Drogi Mlecznej, pomiędzy gwiazdozbiorem Wagi na zachodzie i gwiazdozbiorem Strzelca na wschodzie. Jest to jeden z 48 gwiazdozbiorów zidentyfikowanych przez greckiego astronoma Ptolemeusza w II wieku. Liczba gwiazd dostrzegalnych w nim gołym okiem wynosi około 100. Najjaśniejszą z nich jest Antares.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się