
Astronomowie zaproponowali istnienie nowego typu galaktyk znanego jako – czerwone galaktyki gwiazdotwórcze
Naukowcy zaproponowali istnienie nowego pośredniego typu galaktyk, znanego jako – czerwone galaktyki gwiazdotwórcze, który może wyjaśniać trwające narodziny gwiazd w starszych obiektach tego typu.
Tradycyjnie badacze grupowali galaktyki w dwie różne kategorie: galaktyki niebieskie, które są młode i aktywnie powstają w nich gwiazdy, oraz czerwone, które są starsze i proces formowania się tych obiektów ustał. Jednak astronomowie z University of Missouri, pod kierownictwem Charlesa Steinhardta, podważają to rozróżnienie galaktyk, proponując trzecią kategorię – czerwone galaktyki gwiazdotwórcze (red star-forming galaxies). Nie pasują one do zwykłego niebieskiego lub czerwonego podziału – zamiast tego znajdują się gdzieś pomiędzy nimi. Badania zostały opublikowane w czasopiśmie The Astrophysical Journal.
„Czerwone galaktyki gwiazdotwórcze produkują głównie gwiazdy o niskiej masie, przez co wydają się czerwone pomimo trwających w nich procesach formowania się tych obiektów. Teoria ta została opracowana w celu rozwiązania niespójności z tradycyjnie obserwowanym stosunkiem masy czarna dziura-gwiazda i różnymi funkcjami masy początkowej w niebieskich i czerwonych galaktykach – dwóch problemów, których nie można wyjaśnić samym starzeniem się lub łączeniem. Dowiedzieliśmy się jednak, że większość gwiazd, które widzimy dzisiaj, mogła powstać w innych warunkach, niż wcześniej sądziliśmy” – mówi Charles Steinhardt.
Badania, sugerują, że czerwone galaktyki gwiazdotwórcze mogły odegrać znacznie większą rolę w historii Wszechświata. Zdaniem naukowców potwierdzenie ich istnienia mogłoby zmienić becne rozumienie ewolucji galaktyk, procesów, które je kształtują i sposobu, w jaki badacze szacują ich powstawanie gwiazd w historii kosmosu.
„Istnienie tych galaktyk może oznaczać, że we Wszechświecie powstało znacznie więcej gwiazd niż wcześniej szacowano. Potwierdza to pogląd, że cykl życia galaktyk jest bardziej złożony niż prosta progresja od niebieskiej do czerwonej i martwej” – podkreśla Charles Steinhardt
Jak wskazują astronomowie, galaktyki ewoluują albo poprzez stopniowe starzenie się, albo poprzez wzajemne łączenie się, gdzie kolizje mogą wywoływać wzmożoną aktywność powstawania nowych gwiazd. Dlatego naukowcy od dawna zastanawiają się nad odkrytymi galaktykami typu „post-burst”, które nagle przestają tworzyć nowe gwiazdy po krótkim okresie intensywnego formowania się ich. Badacze tłumaczyli to w ten sposób, że dwie galaktyki zderzając się, powodują gwałtowne tworzenie się nowych gwiazd, po czym energia się wyczerpuje i obiekty te się wyciszają.
W nowym badaniu, astronomowie sugerują jednak, że niektóre z tych galaktyk mogły powoli formować małe czerwone gwiazdy, zamiast doświadczać nagłego wzmożonego epizodu formowania się tych obiektów. Zdaniem naukowców, jeśli zostanie to potwierdzone, może będzie trzeba zmienić sposób definiowania galaktyk typu „post-burst”, ponieważ niektóre z nich mogą należeć do innej kategorii galaktyk tworzących czerwone gwiazdy.
Emil Gołoś