Astronomowie zbadali galaktykę ESO 300-16
Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili galaktykę ESO 300-16. Obserwacje tego typu obiektów pomagają badaczom lepiej poznać kosmiczne sąsiedztwo Drogi Mlecznej.
Galaktyka ESO 300-16 przedstawiona na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, znajduje się około 28,7 miliona lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Eridanus. Jest ona niezwykłym skupiskiem gwiazd przypominającym błyszczący obłok. Inne odległe galaktyki i gwiazdy pierwszego planu uzupełniają ten astronomiczny portret, który został uchwycony przez Advanced Camera for Surveys.
Jak tłumacza naukowcy z NASA, obserwacje te są jednymi z serii, aktórych celem jest poznanie najbliższych galaktycznych sąsiadów Drogi Mlecznej. Teleskop Hubble’a zaobserwował około trzy czwarte znanych galaktyk znajdujących się w odległości około 10 megaparseków od Ziemi na tyle szczegółowo, że astronomowie mogli dostrzeżec ich najjaśniejsze gwiazdy i ustalić odległości do tych struktur. Naukowcy z NASA zaproponowali wykorzystanie niewielkich luk w harmonogramie obserwacji Hubble’a do zapoznania się z pozostałą jedną czwartą pobliskich galaktyk, których nie zdołał jeszcze uchwycić.
Megaparsek – oznaczający 1 milion parseków – to jednostka używana przez badaczy do określania kosmicznie dużych odległości w astronomii. Ruch Ziemi wokół Słońca oznacza, że gwiazdy wydają się nieznacznie przesuwać względem bardzo odległych gwiazd w ciągu roku. To niewielkie przesunięcie nazywane jest paralaksą i mierzone jest w jednostkach kątowych: stopniach, minutach i sekundach. Jeden parsek odpowiada odległości tworzącej paralaksę jednej sekundy łuku i odpowiada 3,26 lat świetlnych lub 30,9 bilionów kilometrów. Najbliższą Słońcu gwiazdą jest Proxima Centauri, która znajduje się w odległości 1,3 parseka (40 bilionów km).
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś