UGC 2885
Fot. NASA, ESA, and B. Holwerda (University of Louisville).

Astronomowie zbadali gigantyczną galaktykę spiralną UGC 2885

Naukowcy wykorzystali Canada-France-Hawaii Telescope (CFHT) do przeprowadzenia kompleksowych obserwacji na wielu długościach fal dużej i masywnej galaktyki spiralnej znanej jako UGC 2885. Badanie pozwoliły lepiej poznać właściwości obiektu.

Znajdująca się w odległości około 232 milionów lat świetlnych od Ziemi, UGC 2885, jest galaktyką spiralną z poprzeczką w gwiazdozbiorze Perseusza. Badacze oszacowali jej promień na około 400 tysięcy lat świetlnych i całkowitą masę na około 1,5 biliona mas Słońca, jest to jedna z największych i najbardziej masywnych galaktyk w lokalnym Wszechświecie.

Fot. NASA, ESA, and B. Holwerda (University of Louisville).

Poprzednie obserwacje UGC 2885 wykazały, że ma ona niezakłóconą strukturę spiralną, co jest nietypowe dla tak dużego i masywnego obiektu. W szczególności galaktyka ta charakteryzuje się niemal idealną strukturą spiralnego ramienia i dysku oraz brakiem ogonów pływowych. W przeciwieństwie do innych masywnych obiektów tego typu, charakteryzuje się ona stosunkowo niskim tempem formowania się gwiazd, wynoszącym około 2,47 mas Słońca rocznie.

Astronomowie z University of Western Ontario w Kanadzie, pod kierownictwem Matheusa C. Carvalho, postanowili dokładniej poznać obiekt za pomocą spektrografu CFHT SITELLE. Badania zostały opublikowane w serwisie arXiv.

„Naszym celem było zrozumienie, czy UGC 2885 podążała podobną ścieżką ewolucyjną jak inne galaktyki o dużej masie, poprzez zbadanie jej miejsca w podstawowej relacji metaliczności i głównej sekwencji formowania się gwiazd” – wyjaśniają naukowcy.

Badanie wykazało, że UGC 2885 ma wysoką metaliczność, co jest zgodne z jej dużą masą gwiazdową, która została zmierzona na około 483 miliardy mas Słońca.

Zebrane dane wskazują, zdaniem astronomów, że UGC 2885 ma zintegrowaną masę wodoru molekularnego wynoszącą 189 bilionów mas Słońca. Galaktyka ma również ekstremalny stosunek masy molekularnej do masy gwiazdowej wynoszący około -0,41. Jednak mechanizmy, które mogły dodać zimny gaz do obiektu, są nadal nieznane, ponieważ jest to całkowicie odizolowana galaktyka bez żadnych towarzyszy lub wyraźnego niedawnego wydarzenia fuzji.

Naukowcy stwierdzili również, że UGC 2885 ma średnie globalne tempo formowania się gwiazd wynoszące około 1,63 masy Słońca rocznie. Jest to niska wartość w porównaniu do znanych galaktyk spiralnych tych rozmiarów.

Wyniki sugerują również, że obiekt przeszedł cykle okresów formowania się gwiazd, które zwiększyły jego masę gwiazdową i metaliczność do obecnego stanu. Naukowcy nie znaleźli jednak żadnych dowodów na jakiekolwiek znaczące niedawne wybuchy gwiazd lub fuzje.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się