Terzan 6
Fot. ESA/Hubble & NASA, F. Ferraro

Astronomowie zbadali gromadę kulistą Terzan 6

Naukowcy przeprowadzili analizę składu chemicznego gromady kulistej znanej jako Terzan 6. Obserwacje pomogły lepiej poznać właściwości tej struktury. 

Jak tłumaczą badacze, gromady kuliste (GC) to zbiory gęsto związanych gwiazd krążących wokół galaktyk. Badanie tych struktur pozwala astronomom lepiej zrozumieć ewolucję gwiazd i galaktyk. W szczególności, gromady kuliste mogą pomóc naukowcom lepiej poznać historię formowania się i ewolucję galaktyk wczesnego typu, ponieważ powstanie gromad kulistych wydaje się być ściśle związane z okresami intensywnego formowania się gwiazd.

Odkryta w 1968 roku Terzan 6 jest zdaniem astronomów, silnie poczerwienioną gromadą kulistą znajdującą się w wewnętrznym wybrzuszeniu Drogi Mlecznej, około 23 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Ma pośrednią jasność, metaliczność na poziomie -0,62 dex, a jej całkowitą masę naukowcy oszacowali na około 100 tysięcy mas Słońca.

Chociaż Terzan 6 jest znana od dziesięcioleci, jej skład chemiczny nie został zbadany. Astronomowie z Astrophysics and Space Science Observatory of Bologna, pod kierownictwem Cristiano Fanelliego postanowił odkryć z czego składa się gromada. Badanie zostało opisane w serwisie arXiv,

Obserwacje przeprowadzono za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a (HST), teleskopu Keck II i Very Large Telescope (VLT), w ramach długoterminowego projektu mającego na celu zbadanie populacji gwiazd w galaktycznych gromadach kulistych.

Naukowcy przeprowadzili spektroskopię w bliskiej podczerwieni o średniej rozdzielczości reprezentatywnej próbki 27 olbrzymich gwiazd, prawdopodobnie należących do gromady Terzan 6. Wszystkie zbadane obiekty znajdują się w odległości kątowej 80 arcsekund od centrum gromady, mają średnią prędkość 143,3 km/s, a ich temperatury wynoszą od 3150 do 4000 stopni Celsjusza.

Na podstawie badanych gwiazd astronomowie odkryli, że Terzan 6 ma metaliczność około -0,65 dex i nie wykazuje żadnego znaczącego wewnętrznego rozrzutu żelaza. Ich zdaniem okazało się, że wapń, krzem, magnez, tytan, tlen, aluminium i sód mają wskaźniki obfitości zwiększone w stosunku do odpowiednich wartości słonecznych o około 0,3-0,4 dex. Jednak stosunek ilości potasu jest tylko nieznacznie zwiększony średnio o 0,11 dex, podczas gdy węgiel i mangan są zubożone.

Naukowcy stwierdzili, że zmierzone obfitości chemiczne wskazują, że Terzan 6 jest gromadą galaktyczną. Dodali, że wzrost zawartości pierwiastków alfa, takich jak krzem, magnez czy tytan, sugeruje stary wiek populacji gwiazd gromady, która prawdopodobnie uformowała się we wczesnych okresach z gazu wzbogaconego głównie przez supernowe typu II. Badacz sugerują również, że rozrzut w obfitości lekkich pierwiastków wskazuje na obecność gwiazd pierwszej i pośredniej drugiej generacji w Terzan 6.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się