Collinder 74

Astronomowie zbadali gromadę otwartą Collinder 74

Naukowcy przeprowadzili obserwacje galaktycznej gromady otwartej znanej jako Collinder 74. Badanie rzuciło więcej światła na właściwości i naturę tego obiektu.

Jak tłumaczą astronomowie, gromady otwarte (OC) to grupy gwiazd luźno związanych ze sobą grawitacyjnie, uformowane z tego samego gigantycznego obłoku molekularnego. Do tej pory w Drodze Mlecznej odkryto ich ponad tysiąc, a naukowcy wciąż poszukują kolejnych, mając nadzieję na odnalezienie różnorodnych zgrupowań gwiazd. Szczegółowe zbadanie OC może mieć kluczowe znaczenie dla lepszego zrozumienia przez naukowców procesu formowania się i ewolucji galaktyki Drogi Mlecznej.

Znajdująca się około 8 tysięcy lat świetlnych od Ziemi, Collinder 74 (Coll 74) jest zdaniem naukowców, centralnie skoncentrowaną gromadą otwartą w średnim wieku (około 1,5-2 miliardów lat). Poprzednie obserwacje sugerowały, że znajduje się w przesunięciu ku czerwieni w zakresie od 0,274 do 0,511.

Biorąc pod uwagę, że wiele parametrów Collinder 74 pozostawało niezbadanych, astronomowie z Istanbul University, pod kierownictwem Talara Yontana i Remziyea Canbaya postanowili wykorzystać satelitę ESA Gaia do poznania właściwości tej gromady. Badanie zostało opublikowne w Physics and Astronomy Reports.

Naukowcy zidentyfikowali 102 prawdopodobne gwiazdy należące do Collinder 74 w promieniu granicznym gromady. Obiekty te zostały następnie wykorzystane w celu uzyskania strukturalnych i podstawowych parametrów astrofizycznych Coll 74.

Astronomowie znaleźli cztery gwiazdy typu błękitny maruder (BBS – gwiazdy znacznie gorętsze i bardziej błękitne, niż inne gwiazdy gromady o tej samej jasności) wśród zidentyfikowanych członków gromady.

Badacze obliczyli, że gromada otwarta znajduje się około 9 200 lat świetlnych od Ziemi, a jej wiek oszacowali na 1,8 miliarda lat. Wyniki wskazują, że Collinder 74 ma promień 26,9 lat świetlnych, całkowitą masę 365 mas Słońca, a jej metaliczność jest na poziomie -0,052.

Jeśli chodzi o parametry orbitalne Coll 74, astronomowie stwierdzili, że ma ona prędkość radialną 20,55 km/s, okres orbitalny około 291 milionów lat i mimośród orbitalny około 0,081. Naukowcy wskazują, że gromada jest członkiem cienkiego dysku galaktyki Drogi Mlecznej.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się