ADF22.A1

Astronomowie zbadali ogromną galaktykę spiralną ADF22.A1

Korzystając z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) i Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), naukowcy zaobserwowali gigantyczną galaktykę spiralną oznaczoną jako ADF22.A1. Badanie pozwoliło lepiej poznać właściwości obiektu.

Jak tłumaczą badacze, ADF22.A1 jest gigantyczną galaktyką spiralną z poprzeczką, znajdującą się w gromada galaktyk znanej jako SSA22. Poprzednie obserwacje wykazały, że jest to pyłowa galaktyka gwiazdotwórcza (DSFG) z jasnym, ale mocno przesłoniętym aktywnym jądrem galaktycznym (AGN).

Przez swoje właściwości ADF22.A1 pomaga lepiej zrozumieć astronom, w jaki sposób najbardziej masywne galaktyki i supermasywne czarne dziury (SMBH) gromadzą swoją masę i ostatecznie ewoluują w najcięższe galaktyki eliptyczne. Jednak obiekt był niezwykle trudny do zbadania ze względu na silne przysłonięcie pyłem wpływającym na obserwacje w ultrafiolecie.

Naukowcy z Nagoya University w Japonii, pod kierownictwem Hideki Umehata, wykorzystali JWST i ALMA do zbadania ADF22.A1. Posłużenie się oboma urządzeniami umożliwiło lepsze poznanie struktury i kinematyki tej galaktyki. Badanie zostało opublikowane w serwisie arXiv.

„Wraz z pojawieniem się JWST i ALMA, możemy teraz rozwiązać tajemnice związane ze strukturą i kinematyką ADF22.A1, co wpłynie na nasze rozumienie procesów fizycznych kształtujących ewolucję masywnych galaktyk” – wyjaśniają naukowcy.

Obserwacje poprzez śledzenie emisji w zakresie od optycznego do bliskiej podczerwieni ujawniły spiralną strukturę ADF22.A1. Badacze stwierdzili, że galaktyka ma promień około 22 800 lat świetlnych, porównywalny z promieniem galaktyk lokalnych.

Jak wskazują astronomowie, badanie ujawniło jasny, zwarty rdzeń pyłowy w centrum ADF22.A1, wskazując na aktywną fazę wzrostu struktury. Naukowcy twierdzą, że pył nie jest skoncentrowany tylko w jej jądrze, jak w niektórych znanych galaktykach DSFG, ale jest rozproszone w całym dysku. Według badaczy sugeruje to, że w dysku zachodzi również aktywna formacja gwiazd, której towarzyszy znaczna produkcja pyłu.

Analizując linie emisyjne zjonizowanego węgla, naukowcy określili prędkość rotacji ADF22.A1, która została obliczona na około 530 km/s. Stwierdzili również, że galaktyka ma stosunkowo wysoki specyficzny gwiezdny moment pędu.

Astronomowie doszli do wniosku, że ADF22.A1 jest niezwykle szybko rotującą gigantyczną galaktyką spiralną i że jakiś mechanizm musiał gwałtownie obrócić dysk tej galaktyki zaledwie dwa miliardy lat po Wielkim Wybuchu.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się