Agnès Buzyn

Badania naukowe są gwarancją suwerenności

Agnès Buzyn jest byłą francuską minister zdrowia. Niedawno założyła think-tank Évidences, mający bronić roli nauki jako podstawy demokracji, wspierany przez francuskie centra badawcze, m.in. Institut Curie i Institut Pasteur.

W wywiadzie dla “Le Figaro” Agnès Buzyn opowiada się za przywróceniem nauce miejsca w polityce. Jak zaznacza była minister, “wolność nauki, podobnie jak wolność myślenia, jest dobrem wspólnym w demokracji”.

Jak podkreśla, należy “ponownie umieścić naukę w sercu debaty publicznej i decyzji politycznych”. “Przede wszystkim dlatego, że jest to kwestia demokracji. Nauka opisuje rzeczywistość, zapewnia pojęcie prawdy w przestrzeni publicznej i stanowi zaporę przeciwko obskurantyzmowi, teoriom spiskowym i dezinformacji. Z drugiej strony, większość społeczeństw antydemokratycznych i dyktatur  zabrania dostępu do informacji i stawia kłamstwo w centrum swojego systemu propagandowego. Demokracja to nie tylko głosowanie, to także gwarancja podejmowania decyzji opartych na argumentach, informacji i debatach. Wymaga, by nasze wybory polityczne opierały się bardziej na podstawach naukowych niż na ideologii” – tłumaczy. “Aby to osiągnąć, konieczne jest, aby naukowcy byli bardziej liczni w instancjach decyzyjnych” – dodaje.

“Wydaje mi się dziś konieczne, aby nasze akty prawne były bardziej oparte na podstawach naukowych, i to we wszystkich dziedzinach – od mieszkalnictwa, przez rolnictwo, po transport – uwzględniając jednocześnie oczekiwania obywateli. Nie może być przeciwieństwa między nauką a społeczeństwem, ale prawdziwy dialog, w którym każdy ma swoje miejsce, stanowiący warunek wstępny dla decyzji publicznych” – stwierdza.

Jak ocenia Agnès Buzyn, nauka powinna być “w sercu priorytetów polityki, również w zakresie ekonomii”. “Czy chcemy żeby Francja XXI wieku była społeczeństwem wiedzy i innowacji, czy żeby przekształciła się w wielki park rozrywki, utrzymywany przez turystykę, dziedzictwo i usługi? To rzeczywisty wybór, również w kontekście najbliższych kampanii wyborczych” – tłumaczy.

“Badania naukowe są siłą napędową naszego wzrostu gospodarczego, gwarancją naszej suwerenności. Weźmy przykład obrony, która jest w centrum uwagi. Aby wzmocnić naszą narodową obronność, nie wystarczy produkować większej ilości amunicji i armat. Prawdziwe pytanie brzmi: jaka przełomowa technologia da nam przewagę strategiczną? W kontekście wojen hybrydowych (…) pilnie potrzebujemy fundamentalnych badań, które pozwolą na innowacje służące zarówno sektorowi cywilnemu, jak i wojskowemu” – stwierdza.

“W każdej dziedzinie nauka jest naszym ubezpieczeniem na przyszłość” – podkreśla.

“Nauka sprzyja krytycznemu myśleniu i zwalcza fałszywe przekonania – opierając się na dowodach i rygorystycznej metodologii, jest tym, co pozwala poinformowanemu elektoratowi uchronić się przed manipulacjami opartymi na emocjach i uczestniczyć w oświeconej debacie publicznej. Bezpośrednio od niej zależy ochrona przyszłych pokoleń przed wyzwaniami czasu, klimatu, zdrowia, a nawet obrony” – stwierdza Agnès Buzyn.

oprac. Julia Delanne

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się