Budyně nad Ohří – archeologiczne Eldorado
Archeolodzy prowadzący wykopaliska w mieście Budyně nad Ohří w Czechach odkryli pokaźny zbiór artefaktów pochodzących z epoki brązu, w skład których wchodzą takie przedmioty jak: osiem naramiennych bransolet, dwie szpilki, osiem toporów i grot włóczni. Zgodnie z przeprowadzonym przez ekspertów datowaniem zabytki te pochodzą z około 1600 r. p.n.e.
Naukowcy w trakcie badań realizowanych w położonej około 56 kilometrów na północny zachód od Pragi miejscowości Budyně nad Ohří za pomocą wykrywaczy metali natrafili na skarb z epoki brązu, obejmujący prehistoryczną biżuterię, przedmioty codziennego użytku i broń białą. Jak informuje Międzynarodowe Radio Praga, eksperci w zbiorze tych zabytków zidentyfikowali osiem toporów, grot włóczni, osiem bransolet na ramiona oraz dwie szpile.
Specjaliści szacują, że większość odkopanych w ostatnim czasie w Budyně nad Ohří przedmiotów powstało mniej więcej 1600 r. p.n.e. „Większość tych prehistorycznych przedmiotów jest charakterystyczna dla środkowej epoki brązu. Tylko jeden topór pochodzi z wcześniejszego okresu” – powiedział w rozmowie z „Live Science” Martin Trefný, profesor nadzwyczajny z Uniwersytetu Jana Evangelisty Purkiniego w Uściu nad Łabą, będący także pracownikiem Muzeum Regionu Říp oraz kuratorem skarbu. Jak podkreślił naukowiec, jeden topór wchodzący w skład zestawu znalezionej broni białej jest jeszcze starszy niż reszta tych przedmiotów i pochodzi z wczesnej epoki brązu.
Archeolodzy wciąż nie wiedzą, dlaczego skarb został zakopany, ale zaproponowali trzy możliwe odpowiedzi na tę zagadkę. „W pierwszym przypadku zakłada się, że skarby miały funkcję wotywną (tj. daru błagalnego – przyp. red.), co oznacza, że służyły jako ofiary dla bóstw. W drugim przypadku mówimy o funkcji ekonomicznej, gdzie skarby te są interpretowane na przykład jako magazyny dla producentów danych przedmiotów” – powiedział Martin Trefný.
Jednak jak następnie dodał badacz, równie dobrze słuszna może być trzecie alternatywne wyjaśnienie, zgodnie z którym „przedmioty te zakopano w związku z nagłą sytuacją kryzysową, w związku z którą konieczne było ich ukrycie, np. przed wrogami”. Odkryty skarb może być wart nawet kilka milionów czeskich koron (jeden milion czeskich koron to około 42 500 dolarów).
„Wszystkie te przedmioty świadczą o zaawansowaniu technologicznym odlewników i przetwórców brązu w Europie Środkowej 3500 lat temu. Skład skarbu przyczynia się również do zrozumienia ówczesnej sztuki wojennej, technik rzemieślniczych oraz mody. Dodatkowo biorąc pod uwagę, że artefakty te pełniły także funkcję rytualną, to znalezisko odsłania również cenne informacje na temat religii w czasach epoki brązu” – dowodzi archeolog.
Marcin Jarzębski