centra danych

Centra danych wrażliwym punktem energetyki w USA

Centra danych, kluczowe dla cyfrowej infrastruktury, stają się problemem dla USA z powodu ich ogromnego zapotrzebowania na energię.

W ostatnich latach, z rosnącym zapotrzebowaniem na cyfrowe usługi, centra danych stały się ważnym elementem infrastruktury technologicznej, umożliwiającym funkcjonowanie różnym branżom zaczynając od mediów społecznościowych po bankowość. Wielkie obiekty, które mogą z zewnątrz przypominać zwykłe magazyny, w rzeczywistości pochłaniają ogromne ilości energii elektrycznej, co staje się poważnym problemem dla USA, które dąży do wykorzystywania w coraz większym stopniu odnawialnych źródeł energii w sowim portfelu energetycznym.

Centra danych, niegdyś postrzegane jako prestiżowy atut przyciągający wielkie technologiczne firmy, takie jak Apple czy Google, coraz częściej są krytykowane za ich ogromne zużycie energii. Przykładem takiej sytuacji jest stan Connecticut, gdzie lokalny senator stanowy, Norm Needleman, zwrócił uwagę na konieczność ponownego przemyślenia programów zachęt podatkowych dla centrów danych, szczególnie tych, które mogą zakłócać lokalne dostawy czystej energii.

Dylematy związane z rosnącym zapotrzebowaniem na energię w centrach danych stają się coraz bardziej widoczne uwzględniając cele klimatyczne nałożone przez USA, takich jak plany redukcji emisji dwutlenku węgla. Te obiekty, które nieustannie wymagają energii do chłodzenia serwerów i utrzymania ciągłej pracy systemów, są obecnie odpowiedzialne za znaczną część krajowego zużycia energii elektrycznej. Według globalnej firmy doradczej McKinsey & Company, zapotrzebowanie centrów danych w USA na energię elektryczną może wzrosnąć z 17 gigawatów w 2022 roku do 35 gigawatów w 2030 roku, co odpowiada zużyciu energii przez ponad 26 milionów gospodarstw domowych.

W odpowiedzi na te wyzwania, niektóre stany, takie jak Georgia, zaczęły wprowadzać moratoria na nowe zachęty podatkowe dla centrów danych, podczas gdy inne, takie jak Karolina Południowa, zaczęły kwestionować, czy centra danych powinny nadal korzystać z obniżonych stawek za energię elektryczną. Podejmowane są próby zrozumienia wpływu centrów danych na niezawodność i przystępność cenową lokalnych sieci energetycznych oraz obawy, że dostawcy energii mogą zwiększać swoje zaufanie do wytwarzania energii z paliw kopalnych, zamiast z odnawialnych źródeł energii.

Takie podejście do problemu rozwoju centrów danych pokazuje, że choć przynoszą one korzyści gospodarcze poprzez zwiększenie lokalnych przychodów z podatków od nieruchomości, ich wpływ na zasoby i infrastrukturę energetyczną wymaga starannego zarządzania. Decyzje dotyczące przyszłości centrów danych będą miały kluczowe znaczenie nie tylko dla przemysłu technologicznego, ale także dla przyszłości zrównoważonej gospodarki energetycznej.

Jako odpowiedź na rosnące wyzwania, stanowe agencje regulacyjne oraz ustawodawcy coraz częściej poddają pod dyskusję i przegląd istniejących programów zachęt, poszukując rozwiązań, które zrównoważą potrzeby rozwoju gospodarczego i ochrony środowiska. Czy to poprzez reformowanie polityk podatkowych, czy przez wprowadzenie nowych regulacji dotyczących efektywności energetycznej.

Szymon Ślubowski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się