CGCG 396-2
Fot. ESA/Hubble & NASA, W. Keel

CGCG 396-2 – fuzja galaktyk w gwiazdozbiorze Oriona

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali łączenie się galaktyk oznaczone jako CGCG 396-2, znajdujące się w gwiazdozbiorze Oriona.

Jak tłumaczą badacze z NASA, Kosmiczny Teleskop Hubble’a w ramach swoich obserwacji uchwycił niezwykły obiekt oznaczony jako CGCG 396-2. Jest to szczególna fuzja galaktyk wieloramiennych znajdującą się około 520 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Oriona.

Fot. ESA/Hubble & NASA, W. Keel

Obserwacja ta jest perełką projektu Galaxy Zoo, obywatelskiego projektu naukowego z udziałem setek tysięcy ochotników z całego świata, którzy klasyfikowali galaktyki, aby pomóc profesjonalnym astronom w rozwiązaniu problemu zalegania zbyt dużej ilości danych zalegającego w archiwach, pozyskanych w czasie obserwacji przez Teleskop Hubble’a, jak również przez inne teleskopy. Projekt zakładał sklasyfikowanie ponad 900 tysięcy galaktyk. Około 100 tysięcy astronomów amatorów pomagało w sortowaniu i rozróżnieniu danych. A głosowanie wyłoniło najbardziej intrygujące astronomicznie obiekty do dalszej obserwacji za pomocą Hubble’a, w tym niezwykłe połącznie galaktyk, które zostało nazwane CGCG 396-2.

CGCG 396-2 jest jednym z takich obiektów, zobrazowanym tutaj przez niezwykle czułą kamerę na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Hubble’a – Advanced Camera for Surveys.

Orion (łac. Orion) jest 26. co do wielkości konstelacją położoną w obszarze równika niebieskiego. Oznacza to, że gwiazdy znajdują się na obu półkulach niebieskich. Wokół niego łatwo odszukać gwiazdozbiory Bliźniąt, Byka, Wielkiego Psa oraz Zająca. Gwiazdozbiór jest widoczny w Polsce od października do końca lutego. Liczba gwiazd dostrzegalnych w nim gołym okiem wynosi około 120. Orion należy do gwiazdozbiorów, w których gwiazda oznaczona jako Alfa nie jest najjaśniejsza; największą jasnością wyróżnia się β Orionis.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się