chiński rynek AI

Chiński rynek AI dogania Zachód mimo ogarniczeń

Chiński rynek AI pokazał swój szybki poziom rozwoju pomimo ograniczeń na dużych targach w Szanghaju w tym tygodniu.

Krajowy przemysł rozwoju sztucznej inteligencji rośnie w zatrważającym tempie, a ONZ ogłasza, że Chiny przez ostatnie lata były największym zgłaszającym patenty na oprogramowanie generatywne na sztuczną inteligencje, od obrazów po kod źródłowy. 4 lipca na Światowej Konferencji Sztucznej Inteligencji w Szanghaju, wystawcy chętnie prezentowali produkty generatywnej sztucznej inteligencji, a jedno ze stoisk pokazywało realistyczne „akwarele” i ilustracje science fiction tworzone przez oprogramowanie. Tymczasem grupa robotów humanoidalnych, które opracowało blisko tuzin chińskich organizacji, bawiła odwiedzających, wchodząc z nimi w interakcje.

Jak mówi Ethan Duan, pracownik inkubatora startupów, Chiny mogłyby ostatecznie skorzystać z dużej populacji talentów technologicznych, nawet gdyby krajowe firmy miały podcięte skrzydła przez zachodnie ograniczenia. „Z nagłym odcięciem od API OpenAI na pewno byłby teraz problem dla wielu firm, ale na razie trudno powiedzieć, czy tak właśnie będzie za rok czy dwa” – powiedział Duan . Jego optymizm jest uzasadniony, z danymi pokazującymi, że Chiny ogromnie zwiększyły swoją krajową pulę talentów AI w ciągu ostatnich kilku lat, aby sprostać wymaganiom rozwijającego się przemysłu. Według globalnego trackera AI opublikowanego przez think tanki Paulson Institute w Chicago, Chińczycy mieli w 2022 roku aż 47 procent najlepszych na świecie badaczy AI, w porównaniu z 29 procentami w 2019 roku.

Nastroje w Szanghaju były dobre, nawet w kontekście zwiększonej podejrzliwości i restrykcyjnych środków ze strony Stanów Zjednoczonych i innych krajów wymierzonych w chiński przemysł sztucznej inteligencji. OpenAI, firma z USA odpowiedzialna za ChatGPT, oskarżyła Chiny o wykorzystanie swoich modeli językowych w tworzeniu narracji, która miała na celu zmianę nastrojów w mediach społecznościowych. Firma zaprzestanie świadczenia usług programowania aplikacji dla chińskich programistów w przyszłym tygodniu. W międzyczasie rząd USA cofnął licencje eksportowe na niektóre amerykańskie chipy używane przez chińskiego giganta smartfonów Huawei, po tym jak firma zaprezentowała nowy komputer wykorzystujący chip Intela obsługujący sztuczną inteligencję. Krytycy w Chinach sugerują, że krajowa sztuczna inteligencja może być wykorzystana do operacji szpiegowskich.

„Interes w produktach opartych na sztucznej inteligencji był minimalny na Szanghajskich Targach Branżowych, a tłumy ludzi ustawiły się w kolejkach, by wejść do hali wystawowej i wypróbować gry oraz interaktywne stoiska. Shi Yunlei, założyciel i dyrektor generalny producenta urządzeń ćwiczeniowych inteligentnych, powiedział, że klienci, którzy odwiedzili poprzednie targi branżowe, już prosili o zakup jego maszyn do ćwiczeń, mimo że produkty nie są jeszcze w masowej produkcji. „Chińska branża robotów jest wciąż dość gorąca… wszyscy mocno pracują, aby znaleźć ustalony kierunek” – powiedział Shi. Lyu Meixiu, dyrektor w firmie programistycznej OpenCSG twierdzi, że jej firma „nie została zbyt mocno dotknięta” ograniczeniami ze strony Stanów Zjednoczonych i że sama firma rozwija swoją działalność za granicą.

„Technologia Stanów Zjednoczonych obecnie może nas wyprzedzać, ale mamy niesamowicie silną technologię w Chinach również” – powiedziała Lyu. „Myślę, że różnica będzie się zacierać w przyszłości, a może będziemy ich stale wyprzedzać”. Li Qiang, drugi najwyższy rangą urzędnik w Chinach po prezydencie Xi Jinping, otworzył konferencję w czwartek, podkreślając zaangażowanie kraju w technologię sztucznej inteligencji. Premier Li wezwał narody na całym świecie do przyjęcia „bardziej otwartego sposobu myślenia” na temat sztucznej inteligencji i promowania „przepływu danych ponad granicami, wolnego handlu sprzętem i łączności infrastruktury.”

Szymon Ślubowski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się