
Czym żywił się megalodon?
Paleontolodzy zbadali ogromne skamieniałe zęby, aby dowiedzieć się czym żywił się ogromny rekin megalodon, który wyginą miliony lat temu. Odkryli, że żywił się on znacznie szerszym zakresem ofiar, niż dotychczas sądzono.
Megalodon był największą rybą drapieżną w historii Ziemi. Mierzył do 24 metrów. W jego szczękach znajdowały się trójkątne zęby wielkości dłoni, a siła jego ugryzienia była niezwykle silna. Zamieszkiwał on oceany między 20 a 3 milionami lat temu, gdzie polował, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na energię. Według szacunków potrzebował około 100 tysięcy kilokalorii dziennie. Do tej pory uważano, że jego ofiarami padały głównie wieloryby.
Naukowcy z Goethe University Frankfurt, zbadali skamieniałe zęby megalodona, które są całym zapisem kopalnym, który pozostał po tej ryby chrzęstnoszkieletowej, i odkryli, że żywił się on znacznie szerszym zakresem ofiar niż wcześniej zakładano. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Earth and Planetary Science Letters.
Paleontolodzy wyodrębnili cynk ze skamieniałych zębów, pierwiastek występujący w izotopach o różnej masie. Występuje on w pożywieniu, przy czym cięższy izotop – cynk-66 jest przechowywany w mięśniach i narządach w mniejszej ilości niż lżejszy – cynk-64.
Przez to, tkanki ryb, które żywią się innymi rybami, wchłaniają znacznie mniej cynku-66, a do tego, te, które muszą polować na pożywienie, wchłaniają go jeszcze mniej. Dlatego megalodon i jego bliski krewny Otodus chubutensis mieli najniższy stosunek cynku-66 do cynku-64, znajdując się na szczycie łańcucha pokarmowego.
„Ponieważ nie wiemy, jaki był stosunek dwóch izotopów cynku na końcu łańcucha pokarmowegoj w tamtym czasie, porównaliśmy zęby różnych prehistorycznych i żyjących obecnie gatunków rekinów ze sobą i z innymi gatunkami zwierząt. Pozwoliło nam to uzyskać obraz relacji drapieżnik-ofiara sprzed 18 milionów lat” – mówi Jeremy McCormack z Goethe University Frankfurt.
Ogromne zęby, których naukowcy użyli do badań, pochodziły głównie ze złóż kopalnych sprzed 18 milionów lat – Sigmaringen i Passau, znajdujących się wzdłuż Alp, gdzie obok megalodona znaleziono również szczątki wielu innych gatunków prehistorycznych rekinów.
„Jeżowce, które żywiły się małżami, ślimakami i skorupiakami, stanowiły najniższy poziom badanego przez nas łańcucha pokarmowego. Następne były mniejsze gatunki rekinów i przodkowie dzisiejszych waleni, delfinów i wielorybów. Kolejno większe rekiny, a na szczycie znajdowały się ogromne rekiny, takie jak megalodon” – twierdzi Jeremy McCormack.
„Megalodon był wystarczająco elastyczny, aby żywić się ssakami morskimi i dużymi rybami, zarówno ze szczytu piramidy pokarmowej, jak i z niższych jej poziomów – w zależności od dostępności. Nasze badanie raczej maluje obraz megalodona polującego na różnego rodzaju ofiary, a nie tylko wieloryby” – podsumowuje Jeremy McCormack.
Emil Gołoś
