Dafnis i Chloé
Fot. Filharmonia Narodowa w Warszawie

„Dafnis i Chloé” w 150. rocznicę urodzin Ravela w Filharmonii Narodowej w Warszawie

Yan Pascal Tortelier, francuski dyrygent i skrzypek, oraz austriacki pianista Lukas Sternath wystąpią z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie. W programie koncertu uznany za arcydzieło balet „Dafnis i Chloé” Maurice’a Ravela i Koncert fortepianowy C-dur Ludwiga van Beethovena.

W tym roku obchodzona jest 150. rocznica urodzin Maurice’a Ravela, wybitnego francuskiego kompozytora i pianisty, zaliczanego do czołowych przedstawicieli impresjonizmu w muzyce.

W jego twórczości dominują pieśni i kompozycje fortepianowe, jednak najbardziej znane są jego utwory orkiestrowe, przede wszystkim „Boléro” i właśnie balet „Dafnis i Chloe” ze słynnymi dwiema suitami.

Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej dyrygować będzie Yan Pascal Tortelier. Przy fortepianie miał zasiąść Piotr Anderszewski, ale z przyczyn niezależnych od Filharmonii Narodowej nie pojawi się na koncertach 30 i 31 maja. Zastąpi go Lukas Sternath. Chór Filharmonii Narodowej poprowadzi Bartosz Michałowski.

Rola chóru jest w „Dafnisie i Chloe” szczególnie ważna. „Ravel wydobywa w tym utworze maksimum możliwości kolorystycznych, wzbogacając orkiestrę o najpiękniejsze i najbardziej naturalne brzmienie pochodzące od człowieka – ludzki głos” – zauważa muzykolog Łukasz Kaczmarowski.

Yan Pascal Tortelier (rocznik 1947) współpracował ze słynnymi światowymi orkiestrami, m.in. z London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Orchestre de Paris, Orkiestrą Filharmonii Petersburskiej, Oslo Philharmonic, Filarmonica della Scala w Mediolanie, Los Angeles Philharmonic, Boston i Chicago Symphony Orchestra, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra. Niedawno odniósł sukces, debiutując z George Enescu Philharmonic Orchestra w Bukareszcie. W latach 2016–2020 był głównym dyrygentem Iceland Symphony Orchestra.

Karierę muzyczną rozpoczął jako skrzypek. Po studiach muzycznych u Nadii Boulanger kształcił się w zakresie dyrygentury pod kierunkiem Franco Ferrary w Accademia Musicale Chigiana w Sienie.

Artysta ma na koncie obszerny katalog nagrań zarejestrowanych przez wytwórnię Chandos Records. Płyty z muzyką orkiestrową Claude’a Debussy’ego, Maurice’a Ravela, w tym orkiestrową wersję Tria fortepianowego Ravela we własnym opracowaniu.

Pianista Lukas Sternath (rocznik 2001) jest wiedeńczykiem. Należał do słynnego Wiener Saengerknaben, z którym koncertował na najważniejszych scenach Europy, Ameryki Północnej i Azji. Studiował m.in. na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien w klasie fortepianu Anny Malikovej i Almy Sauer, a od 2022 roku kontynuuje naukę w Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze pod kierunkiem Igora Levita.

We wrześniu 2022 roku został zwycięzcą Internationaler Musikwettbewerb der ARD w Monachium i zdobywcą siedmiu nagród specjalnych, w tym nagrody publiczności. Latem 2024 roku wystąpił podczas festiwalu w Salzburgu z Mozarteumorchester Salzburg pod dyrekcją Ádáma Fischera. W nadchodzącym sezonie ma też w planach debiut i trasę koncertową z Filharmonikami Wiedeńskimi. Koncerty symfoniczne odbędą się 30 i 31 maja 2025 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Anna Bernat/PAP/eg

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się