Data wyborów prezydenckich – poznaliśmy możliwą datę pierwszej tury
Coraz więcej wiemy o zbliżających się wyborach prezydenckich w 2025 r. Kolejne partie bądź to ujawniają swoich kandydatów, jak Konfederacja, której ciała statutowe wskazały Sławomira MENTZENA, bądź prowadzą szerokie badania, jak PiS, bądź decydują się mówić jak najmniej, a swojego kandydata ogłosić w ostatnim możliwych momencie – jak PO. Data wyborów prezydenckich dotychczas nie była wiadoma, teraz poznaliśmy najbardziej prawdopodobne daty zarówno pierwszej, jak i drugiej tury.
Data wyborów prezydenckich w Polsce w 2025 r.
To, kiedy odbędą się wybory prezydenckie w Polsce w 2025 r., jest bardzo dokładnie opisane w polskim prawie. Prawo to stanowi, że datę wyborów prezydenckich wskazuje marszałek Sejmu. Pierwsza tura wyborów wypada na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. To ogólne ramy politycznego kalendarza.
Według informacji, do których jako pierwszy dotarł portal „Wszystko co Najważniejsze” [LINK], pierwsza tura wyborów Prezydenta RP najprawdopodobniej odbędzie się w niedzielę 18 maja 2025 r. W przypadku, jeśli żaden z kandydatów nie otrzyma wymaganej liczby głosów, w dwa tygodnie później czyli w niedzielę 1 czerwca 2025 r. odbędzie się druga tura głosowania. W drugiej turze wyborów prezydenckich uczestniczą dwaj kandydaci z największą liczbą głosów z pierwszej tury. Jeżeli przed drugą turą kandydat wycofa zgodę na kandydowanie, utraci prawo wyborcze lub umrze, w jego miejsce do drugiej tury dopuszcza się kandydata, który otrzymał kolejno największą liczbę głosów w pierwszej turze a datę wyborów odracza się o 14 dni.
Poza 18 maja 2025 roku marszałek Sejmu będzie miał też do dyspozycji, dla przeprowadzenia pierwszej tury wyborów, także nastepujące daty: 4, 11, 18 oraz 25 maja 2025 roku.
„Wszystko co Najważniejsze” przypomina, że 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła, papież Jan Paweł II.
Kto kandyduje w wyborach prezydenckich 2025?
Listę kandydatów wraz ze swoistą „drabinką kwalifikacyjną” przedstawiliśmy wcześniej w „Gazecie Na Niedzielę„. O ile data wyborów prezydenckich w Polsce w 2025 r. nie była wówczas znana, to można było z przybliżeniem oszacować pomysły polityczne partii, które wystawiają swoich kandydatów w tych wyborach. Pytanie „kiedy wybory prezydenckie Polska 2025” jest ważne, ale równie ważna jest przecież lista kandydatów, spośród których będziemy wybierać w tych wyborach.
Od czasu opublikowania przez nas informacji o kandydatach, wraz z ich charakterystyką, atutami i potencjalnymi brakami, nastąpiła jedna zmiana: kandydatem Konfederacji został Sławomir MENTZEN. Co odnotowujemy na diagramie:
O ile wskazanie przez Konfederację Sławomira MENTZENA nie napotkało na większe protesty, bowiem zostało dokonane przez ciała statutowe Konfederacji, to już „rozpoczynanie w tym momencie kampanii prezydenckiej jest jakimś rodzajem obejścia prawa” – powiedział były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej w latach 2014–2019, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wojciech Hermeliński. „Jeżeli Sławomir MENTZEN chciałby już prowadzić kampanię prezydencką, to nie może jej jeszcze prowadzić. Musi poczekać na ogłoszenie marszałka (…). Od lat przed każdymi wyborami PKW nawołuje, żeby tak nie czynić i zaczekać na wyznaczenie daty wyborów, ale większość polityków się do tego nie stosuje”.
Wojciech Hermeliński dodał też, że rozpoczynanie pre-kampanii przed wyznaczeniem daty wyborów nie ma podstawy prawnej, ale też nie jest w jakiś sposób zabronione, tak, by groziły za to kary. „Ustawodawca niestety nic z tym nie robi, mimo ciągłych apeli PKW, żeby tę kwestię unormować (…). Tak więc, nawet jeśli lider Konfederacji mówi o kampanii prezydenckiej, to ja nie dopatruję się przepisów karnych, czy też jakichkolwiek innych przepisów, które mogłyby go za to ukarać. Jest to oczywiście jakiś rodzaj obejścia prawa, ale ja nie znajduję przepisów, które by nakładały z tego tytułu jakieś kary” – powiedział.
Kto kandyduje na prezydenta w wyborach 2025?
Lista kandydatów w wyborach prezydenckich w Polsce 2025 wciąż wydaje się wydłużać. Po rozstrzygnięciu rywalizacji Krzysztof BOSAK – Sławomir MENTZEN reszta zestawienia wciąż jest w grze. Dochodzą nowe nazwiska, a niektórzy politycy dotychczas niebrani pod uwagę – wzmacniają swoją pozycję. W kolejności alfabetycznej są to: Mariusz BŁASZCZAK, Zbigniew BOGUCKI, Krzysztof GAWKOWSKI, Dorota GAWRYLUK, Szymon HOŁOWNIA, Patryk JAKI, Władysław KOSINIAK-KAMYSZ, Sławomir MENTZEN, Mateusz MORAWIECKI, Karol NAWROCKI, Kacper PŁAŻYŃSKI, Radosław SIKORSKI, Krzysztof STANOWSKI, Rafał TRZASKOWSKI, Donald TUSK.
W grupie polityków wskazywanych przez liderów opinii lub zgłaszających się do startu są także: Tobiasz BOCHEŃSKI, Przemysław CZARNEK, Witold BAŃKA, Dominik TARCZYŃSKI (politycy PiS), Marek MAGIEROWSKI (ambasador RP w Waszyngtonie, wcześniej w Izraelu), Barbara NOWACKA, Magdalena BIEJAT, Agnieszka DZIEMIANOWICZ BĄK (politycy Lewicy) Klaudia JACHIRA (Zieloni).
PAP/DW