ESO 245-5
Fot. ESA/Hubble & NASA, M. Messa

ESO 245-5 – galaktyka w gwiazdozbiorze Feniksa

Naukowcy za pomocą kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę oznaczoną jako ESO 245-5, znajdującą się w gwiazdozbiorze Feniksa.

Jak tłumaczą badacze z NASA, obraz z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia gęste pole gwiazd na tle pyłu, gazu i światła z bardziej odległych obiektów niebieskich. W polu widzenia tego obrazu znajduje się tak wiele gwiazd, że może być nieco trudno rozpoznać, że faktycznie przedstawia on galaktykę.

Fot. ESA/Hubble & NASA, M. Messa

Znana jako ESO 245-5, galaktyka ta może być trudniejsza do rozpoznania ze względu na pozorny brak struktury, co wyraźnie kontrastuje ze spektakularnymi przedstawieniami i galaktyk spiralnych uchwyconych przez Teleskop Hubble’a, które zawierają pozornie uporządkowane spirale gwiazd, gazu i pyłu, rozchodzące się od ich jasnych centrów.

ESO 245-5 jest galaktyką typu IB(s)m w systemie klasyfikacji galaktyk De Vaucouleurs. Oznaczenie to wskazuje, że jest ona nieregularna (I) i nie posiada uporządkowanej struktury. Jest to również galaktyka z poprzeczką (B), co wskazuje, że przez jej środek przechodzi gęsta poprzeczka złożona z gwiazd. Trzeci człon (s) sugeruje, że ma ona lekką strukturę spiralną, podczas gdy ostatni (m) oznacza, że jest to typ galaktyki podobny do Wielkiego i Małego Obłoku Magellana, które są nieregularnymi galaktykami satelitarnymi Drogi Mlecznej.

ESO 245-5 jest stosunkowo bliską sąsiadką Drogi Mlecznej. Znajduje się około 15 milionów lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Feniksa.

Feniks (łac. Phoenix) jest niezbyt jasną, niewyraźną, 37. co do wielkości konstelacją nieba południowego. Jest położona przy południowym krańcu Erydanu. W Polsce jest ona niewidoczna. Liczba gwiazd widocznych w niej gołym okiem wynosi około 40.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się