ESO 520-21
Fot. ESA/Hubble and NASA, R. Cohen

ESO 520-21 – gromada kulista w Drodze Mlecznej

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali gromadę kulistą oznaczoną jako ESO 520-21, znajdującą się w gwiazdozbiorze Wężownika.

Jak tłumaczą badacze z NASA, ta błyszcząca grupa gwiazd, uchwycona przez kamery Wide Field Camera 3 i Advanced Camera for Surveys na Kosmicznym Teleksopie Hubble’a, przedstawia gromadę kulistą ESO 520-21 (znaną również jako Palomar 6). Jest to niezwykle gęsty, w przybliżeniu kulisty zbiór gwiazd, leżący blisko centrum naszej galaktyki Drogi Mlecznej, gdzie gaz i pył międzygwiazdowy pochłaniają światło z innych obiektów znajdujących się tam i utrudniają obserwacje. Gromada otwarta jest oddalona o około 25 tysięcy lat świetlnych od Układu Słoneczne i znajduje się w gwiazdozbiorze Wężownika.

Fot. ESA/Hubble and NASA, R. Cohen

Pochłanianie przez pył i gaz międzygwiazdowy, wpływa na niektóre długości fal światła bardziej niż na inne, zmieniając kolory obiektów astronomicznych, sprawiając zdaniem badaczy, że wydają się one bardziej czerwone niż są w rzeczywistości. Astronomowie nazywają ten proces „poczerwienieniem” i sprawia on, że określenie właściwości gromad kulistych znajdujących się w pobliżu centrum galaktyki – takich jak ESO 520-21 – jest szczególnie trudne.

Wężownik (łac. Ophiuchus) jest wyraźnym gwiazdozbiorem znajdującym się w rejonie równika niebieskiego. Jest jedenastym w kolejności pod względem powierzchni, a jego obszar dzieli na dwie części konstelację Węża. W Polsce jest on widoczny latem. Liczba gwiazd dostrzegalnych w nim gołym okiem wynosi około 100. Konstelacja była jedną z 48 gwiazdozbiorów wymienionych w pismach egipskiego astronoma Ptolemeusza z II wieku, z których wszystkie znajdują się wśród 88 gwiazdozbiorów oficjalnie uznanych przez Międzynarodową Unię Astronomiczną.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się