Festiwal Muzyki Żydowskiej

Festiwal Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner w Tykocinie

Muzykę żydowską a także inspirowaną kulturą i religią Żydów będzie można usłyszeć, gdy rozpocznie się Festiwal Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner w Tykocinie (Podlaskie). Koncerty będą odbywać się w Wielkiej Synagodze, rozpoczną się w niedzielę wieczorem.

To pierwsza edycja festiwalu organizowanego przez Instytut Mieczysława Wajnberga we współpracy z Muzeum Podlaskim w Białymstoku.

Koncerty odbywać się będą w jednej z najstarszych – jak podkreślają organizatorzy – synagog w kraju. Została wybudowana w XVII wieku, słynie z murowanej kazalnicy (bimy) z późnorenesansową sztukaterią i malowidłami. Obecnie synagoga jest częścią gromadzącego pamiątki po żydowskiej społeczności Muzeum w Tykocinie, oddziału Muzeum Podlaskiego.

„Podczas festiwalu będziemy opowiadać o polsko-żydowskiej historii nie tylko Tykocina, ale także całego wschodniego regionu Polski. Będziemy prezentować zarówno dzieła znanych kompozytorów, takich jak Felix Mendelssohn, Ernest Bloch, Franz Schubert czy Mieczysław Wajnberg, jak i utwory dopiero niedawno odkryte, a także współczesne interpretacje tradycyjnej muzyki żydowskiej” – zapewniają inicjatorzy.

Patronką festiwalu jest Rywka (Rebeka) Tiktiner – urodzona w Tykocinie w XVI wieku uczona talmudystka i autorka literatury religijnej adresowanej do kobiet.

„Rywka Tiktiner jest dla mnie symbolem Tykocina, którego już nie ma. Jedną z najwybitniejszych kobiet urodzonych właśnie tutaj, która w czasach, kiedy bardzo niewiele osób potrafiło pisać i czytać, stworzyła poradnik zawierający zasady moralnego postępowania. Upamiętniając jej imię, odwołujemy się do przeszłości tego wyjątkowego miasteczka” – powiedziała kuratorka festiwalu Maria Sławek.

Festiwal zainauguruje w niedzielę wieczorem koncert „Muzyka Wielkiej Synagogi”. Wystąpią: organista Jakub Stefek, tenor Wojciech Parchem i zespół wokalny Match Match Ensemble pod dyrekcją Lilianny Krych. Będzie można usłyszeć utwory Gerszona Efrosa, Louisa Lewandowskiego, Dawida Ajzensztadta i Jehana Alaina. Wcześniej też będzie można posłuchać wykładu o przedwojennej muzyce synagogalnej.

W kolejne weekendy zaplanowano koncerty, podczas których będzie można usłyszeć utwory Wajnberga, Mendelssohna czy Blocha w wykonaniu Marii Sławek (skrzypce) i Łukasza Chrzęszczyka (fortepian), a także występ Poldowski String Quartet, który zagra m.in. Franza Schuberta i Johna Zorna. Festiwal potrwa do 2 czerwca. Został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sylwia Wieczeryńska/PAP/EG

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się