Platini

Michel Platini przekonuje, że to Francja wygra Euro

Reprezentacja Francji może wygrać Euro! Mają talent, żeby tego dokonać. Skończyła się epoka, w której mówiło się, że skończą na wyjściu z grupy. Mamy świetnych piłkarzy, wielkie pokolenie, są na Euro żeby wygrać – przekonuje Michel Platini w wywiadzie dla “Le Figaro”.

„Piłka nożna to biznes. Pieniądze ją zmieniają”

Michel Platini jest byłym piłkarzem Juventusu i reprezentacji Francji, z którą w 1984 r. wywalczył tytuł mistrza Europy. W latach 1988-1992 był selekcjonerem reprezentacji Francji w piłce nożnej. W latach 2007-2015 był prezydentem UEFA.

W wywiadzie dla “Le Figaro”, Michel Platini analizuje zmiany, jakie zaszły w piłce nożnej w ostatnich latach.

Jak ocenia były piłkarz, dziś piłka nożna to biznes, w którym “piłkarze są małymi przedsiębiorstwami a kluby są markami”. “Pierwotnie, kto był najbogatszy? Kraje piłki nożnej, które miały wielkie stadiony i odnosiły sukcesy. Później, prawa do emisji meczów w telewizji zmieniły sytuację i to ci, którzy mieli najwięcej praw do emisji, zdobywali pieniądze. Dziś, to kraje, które mają pełno pieniędzy, chcą inwestować. Katar, Arabia Saudyjska czy inne kraje, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie. PSG, ze swoim właścicielem, nie jest w tym samym świecie co Nancy. Pieniądze zmieniały rzeczywistość i będą ją jeszcze zmieniać” – stwierdza.

FIFA i UEFA byty schodzące

Jak twierdzi Michel Platini, za dziesięć lat, wraz z wzrostem znaczenia Superligi, FIFA i UEFA mogą przestać istnieć, choć mogą też przetrwać, “ponieważ kierują państwowymi stowarzyszeniami”. “Nie widzę już natomiast kierowania klubami przez te organizacje” – ocenia.

Zdaniem Michela Platiniego, “jeśli Didier Deschamps chciał zostać z reprezentacją Francji i przedłużyć kontrakt, to znaczy, że jest ona dobra”. Selekcjoner reprezentacji Francji w piłce nożnej “posiada sprzęt i świetne pokolenie” piłkarzy. “Dziś, kierowanie reprezentacją Francji jest łatwiejsze. Nie jestem zafascynowany trenerami. Dobry trener to ten, który posiada dobrych piłkarzy” – twierdzi. “Uważam, że Didierowi Deschamps łatwiej jest trenować i wygrywać z drużyną Francji niż z reprezentacją San Marino” – dodaje.

Jak ocenia były piłkarz, reprezentacja Francji w piłce nożnej może wygrać Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. “Mają talent, aby tego dokonać. Skończyła się epoka, w której mówiło się, że skończą na wyjściu z grupy. Mamy świetnych piłkarzy, wielkie pokolenie. I są na Euro, żeby wygrać” – stwierdza.

„Oglądając mecze nie obchodzi mnie wynik”

“Przez dziesięć lat mieliśmy pojedynek Ronaldo-Messi a teraz będziemy mieć pojedynek Mbappé-Haaland. Bardziej wierzę w Mbappé niż w Haalanda. Jest bardzo utalentowany, szybko biega, jest efektywny a przed bramką przoduje. Nawet jeśli traci gole, bo rusza za szybko” – ocenia. Michel Platini w reprezentacji Francji ceni również Antoine’a Griezmanna. “Uważam, że był świetny w Katarze, kiedy służył reprezentacji Francji. Musiał radzić sobie z przyjściem Mbappé w ostatnich latach, wcześniej z Giroud i Benzemą, ale ten chłopak jest pełen altruizmu, stawia innych przed sobą. Jest inteligentny, posiada prawdziwą klasę” – stwierdza.

Jak podkreśla Michel Platini, pomimo zakończenia kariery wciąż ogląda mecze piłki nożnej, “jako kibic i miłośnik gry”.  “Nie obchodzi mnie wynik, skupiam się na geście, graczu który robi piękne rzeczy w dobrym momencie” – zaznacza.

“Piłka nożna nie należy już do graczy, ale do trenerów. I uwaga, gra się o wiele lepiej niż w moich czasach. Mecze są wyższej jakości. Nie ma już bicia. Ale lepszy wygrywa, jest mniej niepewności. Taka jest ewolucja” – twierdzi Michel Platini.

Oprac. Julia Mistewicz-Delanne

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się