Légion d’Honneur

Francuzi będą mogli decydować o przyznaniu Legii Honorowej

Od tego roku Francuzi będą mogli zgłaszać swoich kandydatów do orderu Legii Honorowej (Légion d’Honneur) – najwyższego francuskiego odznaczenia państwowego. Order, ustanowiony w 1802 r. przez Napoleona Bonaparte, przyznawany jest cywilom i wojskowym, obywatelom francuskim oraz cudzoziemcom, mającym szczególne zasługi dla Francji. O zaakceptowaniu nominacji decyduje prezydent Francji.

Do tej pory propozycje nazwisk, przekazywane prezydentowi, mogły zgłaszać jedynie oficjalne instytucje, ministerstwa, prefektury, komisje oraz Wielki Kanclerz Legii Honorowej.

Od tego roku, Francuzi będą mogli bezpośrednio proponować nazwiska osób, które ich zdaniem zasługują na przyznanie im Legii Honorowej. Wprowadzenie nowej procedury, przewidzianej dla obywateli, ma pozwolić na „lepsze reprezentowanie społeczeństwa” i wzmocnienie „więzi między Legią Honorową a Francuzami”. Jak wskazywał sondaż Ifop, pomimo że 9 na 10 Francuzów słyszało o Legii Honorowej a 78 proc. ma o niej dobrą opinię, odznaczenie postrzegane jest jako zarezerwowane dla elity. 14 proc. osób ocenia natomiast, że „Legia Honorowa jest dziś przyznawana byle komu”. Włączenie obywateli w proces nominacji do Legii Honorowej ma sprzyjać wzmocnieniu roli odznaczenia w jednoczeniu i inspirowaniu społeczeństwa.

Francuzi będą mogli zgłaszać propozycje nazwisk do prefektów, albo bezpośrednio do Wielkiej Kancelarii Legii Honorowej. Łącznie, każdego roku Legia Honorowa przyznawana będzie 100 dodatkowym osobom, wskazanym przez obywateli, a Narodowy Order Zasługi kolejnym 200 osobom.

Jednocześnie Wielka Kancelaria Legii Honorowej, odpowiedzialna za procesy nominacji i organizowanie ceremonii wręczenia odznaczenia, przygotowała projekt Mémoire de l’honneur. Ma on pozwolić szerokiej publiczności na odkrycie historii 2 milionów osób, które od 1802 r. zostały wyróżnione orderem, dzięki udostępnieniu na stronie internetowej archiwów biograficznych. Pierwsza część listy osób, odznaczonych Legią Honorową od momentu jej ustanowienia, ma zostać udostępniona na stronie internetowej od lata 2025 r. Projekt ma pozwolić na zachowanie i waloryzację archiwów Wielkiej Kancelarii Legii Honorowej, przedstawiających szczególną wartość historyczną i genealogiczną.

„Honor absolutnie nie jest czymś staroświeckim. W społeczeństwie, tak podzielonym jak nasze, poczucie honoru jest czymś niezwykle silnym. Inicjatywa obywatelska powinna pozwolić każdemu na zastanowienie się nad osobami, które podziwia i które stanowią dla niego wzór dzięki swojemu wyjątkowemu zaangażowaniu. Zachęca do entuzjazmu, a nie do krytykowania, jak mamy to czasem za bardzo w zwyczaju” – stwierdza generał François Lecointre, Wielki Kanclerz Legii Honorowej, cytowany przez „Le Figaro”.

Julia Delanne
Paryż

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się