NGC 5861
Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Riess et al.

Galaktyka NGC 5861 – dom dwóch supernowych

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną oznaczoną jako NGC 5861, znajdującą się w gwiazdozbiorze Wagi.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, około 85 milionów lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Wagi, znajduje się piękna galaktyka NGC 5861, uchwycona na nowym obrazie przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Riess et al.

NGC 5861 jest, jak twierdzą badacze, pośrednią galaktyką spiralną. Astronomowie klasyfikują większość galaktyk na podstawie ich morfologii. Na przykład, galaktyka Drogi Mlecznej jest galaktyką spiralną z poprzeczką. Pośrednia galaktyka spiralna ma kształt leżący pomiędzy galaktyką spiralną z poprzeczką (taką, która wydaje się mieć centralną strukturę w kształcie poprzeczki) a galaktyką spiralną bez poprzeczki (taką, która nie ma centralnej struktury).

W tej galaktyce zaobserwowano dwie supernowe, SN1971D i SN2017erp. Supernowe to potężne i jasne eksplozje, które mogą chwilowo świecić jaśniej niż jakakolwiek inna gwiazda na nocnym niebie. Najjaśniejszą z nich, jaką kiedykolwiek zarejestrowano, była prawdopodobnie SN 1006, która wybuchła w naszej własnej galaktyce Drogi Mlecznej i świeciła 16 razy jaśniej niż Wenus od 30 kwietnia do 1 maja 1006 roku.

Waga jest mało wyraźnym, 29. co do wielkości, gwiazdozbiorem zodiakalnym. Znajduje się na południowej półkuli nieba, była znana już w starożytności. Liczba gwiazd dostrzegalnych w nim nieuzbrojonym okiem wynosi około 50. W Polsce widoczny wiosną i latem. Gwiazdy wewnątrz niej są w większości blade, ale kwadratowy kształt tworzony przez główne z nich jest łatwy do znalezienia na nocnym niebie. Linia ciągnąca się od gwiazd Alfy do Bety tworzy ramię wagi, a Gamma i Sigma kształtują dwie szalki. Gwiazd Alfa i Beta zostały przeniesione ze Skorpiona w czasach rzymskich.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś                

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się