Gorąca woda występowała na Marsie
Nowe badania ujawniły najstarsze bezpośrednie dowody na to, że starożytna gorąca woda występowała na Marsie, sugerując, że planeta mogła nadawać się do zamieszkania w pewnym momencie w przeszłości.
W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Curtin University, przeanalizowano liczące 4,45 miliarda lat ziarna cyrkonu ze słynnego marsjańskiego meteorytu NWA7034, znanego również jako Black Beauty, i znaleziono geochemiczne ślady płynów bogatych w wodę. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Science Advances.
Astronomowie wskazują, że odkrycie otworzyło nowe możliwości zrozumienia starożytnych marsjańskich systemów hydrotermalnych związanych z magmatyzmem, a także przeszłości planety. Gorąca woda na Czerwonej Planecie może również wskazywać, że mogła ona w swoje przeszłości nadawać się do zamieszkania.
„Wykorzystaliśmy geochemię w nanoskali do wykrycia elementarnych dowodów na to, że gorąca woda występowała na Marsie 4,45 miliarda lat temu. Systemy hydrotermalne były niezbędne do rozwoju życia na Ziemi, a nasze odkrycia sugerują, że Czerwona Planeta również miała wodę, kluczowy składnik środowisk nadających się do zamieszkania, podczas najwcześniejszej historii formowania się jego skorupy. Dzięki obrazowaniu w nanoskali i spektroskopii udał się nam zidentyfikować wzorce pierwiastków w tym unikalnym kosmicznym cyrkonie, w tym żelazo, aluminium, itr i sód. Pierwiastki te zostały dodane, gdy fragment, który trafił na Ziemię, uformował się 4,45 miliarda lat temu, co sugeruje, że gorąca woda była obecna podczas wczesnej marsjańskiej aktywności magmowej” – mówi Aaron Cavosie z Curtin University.
Naukowcy twierdzą również, że badanie wykazało, że chociaż skorupa Marsa była narażona na częste uderzenia meteorytów, które spowodowały poważne wstrząsy na powierzchni, gorąca woda była obecna we wczesnym okresie geologicznym Czerwonej Planety, nazwanym Pre-Noachian, około 4,1 miliarda lat temu.
„Przeprowadzone wcześniej badania tego samego ziarna cyrkonu wykazało, że zostało ono poddane wpływowi spowodowanemu przez uderzenia meteorytów, co oznacza, że jest to pierwszy i jedyny znany cyrkon z Marsa tego typu. A nowe badanie posuwa nas o krok dalej w naszym rozumieniu wczesnego Marsa, identyfikując charakterystyczne oznaki bogatych w wodę płynów z czasu formowania się ziaren, dostarczając geochemicznych markerów wody w najstarszej znanej skorupie Czerwonej Palnety” – podkreśla Cavosie.
Emil Gołoś