Grobowiec faraona Totmesa II

Grobowiec faraona Totmesa II. „Jedno z najważniejszych odkryć w Egipcie w ostatnich latach”

W ostatnich dniach egipscy urzędnicy ogłosili przełomowe odkrycie – po wielu latach poszukiwań w końcu udało się odnaleźć grobowiec faraona Totmesa II. Ranga tego znaleziska jest tym większa, że był to ostatni brakujący grobowiec, jeśli chodzi o XVIII dynastię, jaka sprawowała rządy nad Egiptem w okresie od 1550 do 1292 r. p.n.e. W przekonaniu archeologów to najnowsze odkrycie, dokonane 103 lata po odkryciu grobowca Tutanchamona w 1922 roku, ma kluczowy charakter i rzuca nowe światło na okres panowania XVIII dynastii.

Grobowiec faraona Totmesa II

Brytyjsko-egipski zespół archeologiczny dokonał niezwykłego odkrycia, którym okazał się grobowiec faraona Totmesa II. Starożytny grób, któremu początkowo został nadana stricte numeryczna nazwa „C4”, został zidentyfikowany w odległości kilkunastu km od Luksoru, znanego jako nekropolia tebańska. Wejście oraz główny korytarz do grobowca zostały po raz pierwszy odkryte w 2022 roku.

Początkowo naukowcy sądzili, że grobowiec może należeć do jednej z królewskich żon, co wynikało z jego bliskiego położenia względem grobowców faraon Hatszepsut oraz żon Totmesa III. Jednak dalsze wykopaliska dostarczyły przekonujących dowodów, które bez najmniejszych wątpliwości pozwalają łączyć ten grobowiec bezpośrednio z faraonem Totmesem II. W samym grobowcu odkryto cały szereg skarbów archeologicznych, wśród których znalazły się alabastrowe waz z wyrytym na nich imieniem faraona Totmesa II oraz napisem „zmarły król”.

Odkryto także fragmenty tekstu religijnego związanego ze starożytnymi egipskimi pochówkami królewskimi oraz kawałki tynku ozdobione niebieską farbą i żółtymi gwiazdami. Te wszystkie znaleziska skłoniły archeologów do wniosku, że grobowiec C4 rzeczywiście był ostatecznym miejscem spoczynku faraona Totmesa II, informuje portal „Arkeonews„.

Jedno z najważniejszych odkryć w Egipcie w ostatnich latach

Mohamed Ismail Khaled, sekretarz generalny Egipskiej Najwyższej Rady ds. Zabytków, podkreślił ogromne znaczenie tego zabytku, opisując go jako jedno z najważniejszych znalezisk archeologicznych w Egipcie w ostatnich latach. Grobowiec faraona Totmesa II znajduje się jednak w złym stanie zachowania, co najprawdopodobniej jest skutkiem zniszczeń do których doprowadziła powódź, jaka zalała grobowiec niedługo po śmierci władcy. Wstępne badania sugerują, że wiele pierwotnych artefaktów mogło zostać przeniesionych z tego miejsca w wyniku tego starożytnego kataklizmu.

Sama architektura i wykonanie grobowca faraona Totmesa II cechuje się prostotą. Składa się on z wejścia, połączonego z głównym korytarzem, oraz komory grobowej. Dr Piers Litherland, kierujący brytyjskim zespołem badawczym, zaznaczył, że misja będzie kontynuować prace, aby odkryć wszelkie ukryte jeszcze tajemnice, jakie spoczywają pod ziemią. Choć mumia faraona Totmesa II została odnaleziona w XIX wieku w innym miejscu, znanym jako skrytka (określanym inaczej także jako skrytka Deir el-Bahari), to ostatnie odkrycie stanowi kluczowy zabytek umożliwiający lepsze zrozumienie czasów panowania oraz samej osoby tego władcy dawnego Egiptu.

Wraz z postępem prac w grobowcu badacze mają wciąż nadzieje na odnalezienie obiektów pozwalających odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego w jakich okolicznościach ciało władcy zostało usunięte z jego pierwotnego miejsca pochówku. W przekonaniu archeologów najnowsze odkrycie nie tylko pogłębia naszą wiedzę o życiu i panowaniu faraona Totmesa II, ale również podkreśla znaczenie dalszych badań archeologicznych w odsłanianiu złożonej starożytnej historii Egiptu.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się