Westerlund 1
Fot. ESA/Hubble & NASA

Gromada gwiazd Westerlund 1 – dom ogromnych gwiazd

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali gromadę gwiazd oznaczoną jako Westerlund 1, znajdującą się w gwiazdozbiorze Ołtarza.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, ten niezwykły obraz z Hubble’a przedstawia młodą gromadę supergwiazd znaną jako Westerlund 1, oddaloną o zaledwie 15 tysięcy lat świetlnych od Układu Słonecznego, znajdującą się naszym sąsiedztwie Drogi Mlecznej.  Jak podkreślają badacze, jest ona domem dla jednej z największych gwiazd, jakie kiedykolwiek odkryto.

Fot. ESA/Hubble & NASA

Gwiazdy, jak twierdzą astronomowie, są klasyfikowane według ich typu widmowego, temperatury powierzchni i jasności. Badając i klasyfikując obiekty tworzące zaobserwowaną gromadę, naukowcy odkryli, że Westerlund 1 jest domem dla masywnej gwiazdy. Pierwotnie nazwana Westerlund 1-26, ten monstrualny obiekt jest czerwonym nadolbrzymem (choć czasami klasyfikowana jest jako hiperolbrzym) o promieniu ponad 1500 razy większym od Słońca. Gdyby Westerlund 1-26 znajdowała się w miejscu naszej gwiazdy w Układzie Słonecznym, to zdaniem badaczy, jej promień wykraczałby poza orbitę Jowisza.

Naukowcy zakładają, że większość gwiazd w gromadzie Westerlund 1 powstała w wyniku tych samych procesów, co oznacza, że są one podobne pod względem wieku i składu. Gromada jest stosunkowo młoda w kategoriach astronomicznych – ma około trzech milionów lat, dla porównania, nasze Słońce ma około 4,6 miliarda lat.

Ołtarz (łac. Ara) jest słabo widocznym, 63. co do wielkości na niebie, gwiazdozbiorem nieba południowego i leży w obrębie Drogi Mlecznej, na południe od Skorpiona, był znany już w starożytności i pierwotnie był określany jako Stół Ofiarny. W Polsce konstelacja jest niewidoczna. Liczba gwiazd widoczna w niej gołym okiem wynosi około 30.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się