Gwiazdozbiór Strzelca
Fot. ESA/Hubble & NASA

Gwiazdozbiór Strzelca został uchwycony przez Hubble’a

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili gwiazdy, które skrywa w sobie Gwiazdozbiór Strzelca.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, obraz uchwycony przez niezwykle czułą kamerę Advanced Camera for Surveys (ACS) zamontowaną na Kosmicznym Teleskopie Hubble’a, przedstawia część nieba w gwiazdozbiorze Strzelca. Region ten został zobrazowany z niezwykłą szczegółowością – głębokie czerwone i jasne niebieskie gwiazdy są rozproszone w całym kadrze, na tle tysięcy bardziej odległych gwiazd i galaktyk. Jak wskazują badacze, dwie cechy są szczególnie uderzające – szczególne kolory gwiazd i kształty najjaśniejszych widocznych ciał niebieskich.

Gwiazdozbiór Strzelca
Fot. ESA/Hubble & NASA

Chociaż niektóre kolory w tym kadrze zostały wzmocnione i skorygowane podczas procesu tworzenia obrazu z danych obserwacyjnych, różne gwiazdy rzeczywiście świecą w różnych kolorach. Różnią się one barwą w zależności od temperatury ich powierzchni: bardzo gorące gwiazdy są niebieskie lub białe, podczas gdy chłodniejsze są bardziej czerwone. Mogą one mieć niższą temperaturę, ponieważ są mniejsze lub są starsze i weszły w fazę czerwonego olbrzyma (końcowy czas ewolucji gwiazdy, gdy rozszerza się ona i szybko ochładza w miarę zapadania się jej jądra). Gwiazdozbiór Strzelca jest pełen niezwykłych obiektów gwiezdnych.

Kształty najjaśniejszych obiektów, przypominające ramienne gwiazdy, nie mają nic wspólnego z samymi gwiazdami, a ponieważ Hubble krąży nad ziemską atmosferą, nie są one również związane z żadnymi zaburzeniami atmosferycznymi. W rzeczywistości są one znane jako skoki dyfrakcyjne i są spowodowane strukturą samego teleskopu.

Podobnie jak wszystkie duże nowoczesne teleskopy, Hubble wykorzystuje lustra do przechwytywania światła i tworzenia obrazów. Jego lustro wtórne jest podtrzymywane przez rozpórki, zwane pająkami teleskopowymi, ułożone w kształcie krzyża, które rozpraszają wpadające światło. Dyfrakcja to niewielkie zagięcie światła przechodzącego w pobliżu krawędzi obiektu. Każdy krzyż na tym zdjęciu jest spowodowany przez pojedynczy zestaw pająków w samym Teleskopie Hubble’a. Chociaż kolce te, są technicznie niedokładnością, wielu astrofotografów decyduje się je podkreślać jako piękną cechę zdjęć.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się