HD 28185 c nie jest brązowym karłem, lecz masywną planetą
Astronomowie ponownie zbadali układ planetarny znany jako HD 28185, który zawiera gazowego olbrzyma egzoplanetę i zewnętrznego towarzysza uważanego za brązowego karła, który jednak okazał się być masywną planetą typu super-Jowisz.
Jak tłumaczą naukowcy, brązowe karły (BD) to obiekty pośrednie między planetami a gwiazdami, zajmujące zakres mas od 13 do 80 mas Jowisza (od 0,012 do 0,076 mas Słońca). Chociaż do tej pory wykryto wiele brązowych karłów, obiekty te krążące wokół innych gwiazd są rzadkością.
HD 28185 to gwiazda podobna do Słońca znajdująca się w odległości około 127,8 lat świetlnych od Ziemi, której wiek badacze oszacowali na około 8,3 miliarda lat. W 2001 roku wykryto umiarkowanej wielkości gigantyczną planetę i nadano jej oznaczenie HD 28185 b. Egzoplaneta ma masę co najmniej sześciu mas Jowisza i krąży wokół swojego gospodarza po orbicie podobnej do ziemskiej.
Dwadzieścia lat później astronomowie zidentyfikowali kolejny obiekt w tym układzie, znajdujący się na bardziej odległej orbicie. Oznaczony jako HD 28185 c, miał minimalną masę około 19,6 mas Jowisza i okres orbitalny 47,7 lat.
Astronomowie z University of Southern Queensland (UniSQ) w Australii, pod kierownictwem Alexandra Vennera, twierdzą jednak, że HD 28185 c jest znacznie mniej masywna i ma krótszy okres orbitalny niż wcześniej sądzono. Ich nowe odkrycia opierają się na analizie 22 lat obserwacji prędkości radialnych wykonanych za pomocą różnych spektrografów na całym świecie oraz precyzyjnej astrometrii z Hipparcos-Gaia Catalog of Accelerations (HGCA). Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Zgodnie z wynikami badań, naukowcy odkryli, że HD 28185 c okrąża swoją gwiazdę macierzystą co 9090 dni, co odpowiada 24,9 roku, w odległości około 8,5 AU od gospodarza. Masę obiektu oszacowano na około 6,0 mas Jowisza.
Dlatego też, w oparciu o poprawione parametry HD 28185 c, naukowcy przeklasyfikowali ją jako egzoplanetę typu super-Jowisz. Ponadto zauważyli, że ze względu na swoje właściwości orbitalne, planeta ta może być uważana za podobną do Saturna.
„Ustaliliśmy, że ten towarzysz jest masywnym globem podobnym do Saturna, posiadającym jeden z najdłuższych okresów orbitalnych spośród wszystkich egzoplanet znalezionych przy użyciu technik detekcji pośredniej” – podkreślają naukowcy.
Astronomowie dodają, że ich nowe odkrycia sprawiają, że HD 28185 c jest ważnym dodatkiem do zbioru gigantycznych planet o długich okresach z badań prędkości radialnych, biorąc pod uwagę, że częstotliwość występowania ciał niebieskich tej wielkości, w tak dużych odległościach orbitalnych nie jest jeszcze dobrze poznana.
Emil Gołoś