Hip-hop można usłyszeć także w kosmosie
Piosenka „The Rain (Supa Dupa Fly)” artystki Missy Elliott została przesłana na Wenus za pośrednictwem sieci DSN (Deep Space Network) NASA. Pierwszy raz hip-hop znalazł się w kosmosie dzięki Jet Propulsion Laboratory (JPL) należącego do NASA.
Największa i najbardziej czuła sieć telekomunikacyjna programu NASA Space Communications and Navigation (SCaN), DSN posiada szereg gigantycznych anten radiowych, które umożliwiają misjom śledzenie, wysyłanie poleceń i odbieranie danych naukowych ze statków kosmicznych wyruszających w przestrzeń kosmiczną. Do tej pory system przesłał tylko jedną inną piosenkę w kosmos (The Beatles „Across the Universe”), co czyni transmisję piosenki „The Rain (Supa Dupa Fly)” pierwszą w ramach gatunku muzycznego jakim jest hip-hop.
„Zarówno eksploracja kosmosu, jak i sztuka Missy Elliott polegają na przekraczaniu granic. Missy ma doświadczenie w tworzeniu kosmicznych historii i futurystycznych wizualizacji w swoich teledyskach, więc możliwość współpracy nad czymś nie z tego świata była naprawdę fascynująca” – mówi Brittany Brown z NASA.
Jak tłumaczą astronomowie, piosenka przebyła około 254 milionów kilometrów z Ziemi na Wenus – ulubioną planetę artystki. Wysłany z prędkością światła sygnał radiowy potrzebował prawie 14 minut, aby dotrzeć do planety. Transmisja została przeprowadzona przez antenę radiową Deep Space Station 13 (DSS-13) o szerokości 34 metrów, znajdującą się w kompleksie łączności kosmicznej Goldstone DSN w pobliżu Barstow w Kalifornii. Przypadkowo DSS-13 nosi również przydomek „Venus”.
Kariera muzyczna Elliotta rozpoczęła się ponad 30 lat temu, a DSN komunikuje się ze statkami kosmicznymi od ponad 60 lat. Teraz, dzięki sieci, muzyka hip-hop piosenkarki dotarła do innego świata.
„Wciąż nie mogę uwierzyć, że wyruszam poza ten świat z NASA za pośrednictwem Deep Space Network, kiedy 'The Rain (Supa Dupa Fly)’ staje się pierwszą w historii hip-hopową piosenką transmitowaną w kosmos! Wybrałem Wenus, ponieważ symbolizuje siłę i piękno. Jestem szczęśliwa, że mam okazję podzielić się moją sztuką i przesłaniem z Wszechświatem!” – twierdzi Elliott.
Dwie misje NASA, zaplanowane w 2021 roku, będą badać Wenus i przesyłać dane z powrotem na Ziemię za pomocą DSN. DAVINCI (Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gases, Chemistry, and Imaging), prowadzona z Centrum Lotów Kosmicznych NASA Goddard w Greenbelt w stanie Maryland, ma wystartować w 2029 roku.
VERITAS (Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography, and Spectroscopy), zostanie wystrzelona w 2031 roku, będzie prowadzone przez JPL. NASA i DSN współpracują również w ramach misji Europejskiej Agencji Kosmicznej na Wenus – Envision. A badacze z JPL opracowują radar z syntetyczną aperturą (radar służący do uzyskiwania obrazów nieruchomych obiektów o wysokiej rozróżnialności) na Wenus (VenSAR).
Działająca nieprzerwanie od 1963 roku sieć DSN NASA SCaN składa się z trzech kompleksów rozmieszczonych w równych odległościach od siebie – około 120 stopni na długości geograficznej – wokół planety. Stacje naziemne znajdują się w Goldstone w Kalifornii, Madrycie i Canberze w Australii.
Emil Gołoś