JW100
Fot. ESA/Hubble & NASA, M. Gullieuszik and the GASP team

Hubble uchwycił galaktykę JW100

Astronomowie za pomocą kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę JW100, oddaloną o ponad 800 milionów lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Pegaza.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, galaktyka JW100 jest widoczna w prawym dolnym rogu obrazu stworzonego przez Kosmiczny Teleskopu Hubble’a. Strumienie gwiazdotwórczego gazu, „kapiące” z dysku galaktyki, powstają w procesie zwanym „strippingiem” ciśnieniowym. Ich podobieństwo do zwisających macek sprawiło, że astronomowie określili JW100 mianem galaktyki „meduzy”. JW100 znajduje się ponad 800 milionów lat świetlnych od nas, w gwiazdozbiorze Pegaza.

JW100
Fot. ESA/Hubble & NASA, M. Gullieuszik and the GASP team

Zjawisko to występuje, gdy galaktyki napotykają rozproszony gaz, który przenika gromady galaktyk. Gdy struktury te przebijają się przez rozrzedzony gaz, działa on jak czołowy wiatr, wyrywając materię znajdującą się tam i tworząc ciągnące się serpentyny, które wyraźnie zdobią JW100. Jasne eliptyczne plamy na zdjęciu to inne galaktyki obecne w gromadzie.

W górnej części zdjęcia, jak wskazują badacze, znajdują się dwie białe plamy otoczone niezwykle jasnym obszarem rozproszonego światła. Jest to jądro IC 5338, najjaśniejszej galaktyki w gromadzie. Jest ona galalktyką eliptyczną z wydłużonym halo – typ galaktyki zwany galaktyką cD. Obiekty te, zdaniem astronomów, prawdopodobnie rozwijają się poprzez pochłanianie mniejszych galaktyk, więc zwierają one w swoim wnętrzu wiele jąder, ponieważ pochłanianie ich rdzeni może zająć dużo czasu. Jasne punkty światła na zewnętrznych obrzeżach galaktyki to bogata populacja gromad kulistych.

W obserwacji wykorzystano kamerę Hubble’a Wide Field Camera 3 i jej niezwykłe możliwości. Dane te są częścią sekwencji obserwacji mających na celu zbadanie procesu formowania się gwiazd w wąsach galaktyk meduzy. Wąsy te reprezentują formowanie się gwiazd w ekstremalnych warunkach i mogą pomóc naukowcom lepiej zrozumieć proces powstawania gwiazd w innych częściach Wszechświata.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś          

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się