M31
Fot. NASA, ESA, M. Boyer (Space Telescope Science Institute), and J. Dalcanton (University of Washington)

Hubble uchwycił galaktykę M31 (Andromedę)

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble zobrazowali galaktykę M31 lepiej znaną jako Andromeda. Fotografie przedstawiają niezwykłe struktury wewnątrz niej.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, gromady gwiazd rozświetlają ośrodek międzygwiezdny w galaktyce Andromedy oddalonej o około 2,5 miliona lat świetlnych. Znana również jako M31, Andromeda jest galaktyką położoną najbliżej Drogi Mlecznej. Jej średnica wynosi około 152 tysięcy lat świetlnych, a masa jest prawie taka sama jak naszej rodzimej galaktyki. Przez swoje położenia zmierza ona do zderzenia z Drogą Mleczną w ciągu 2-4 miliardów lat, ale do tego czasu przez to, że jest najbliższą galaktyką jest często badana przez astronomów.

Fot. NASA, ESA, M. Boyer (Space Telescope Science Institute), and J. Dalcanton (University of Washington)

Jako galaktyka spiralna, skręcone ramiona Andromedy są jedną z jej najbardziej niezwykłych cech. Należący do NASA Kosmiczny Teleskop Hubble’a wykonał zbliżenie, aby przyjrzeć się z bliska jednemu z jej wąsów na północnym wschodzie, ujawniając obszary zjonizowanego gazu.

Regiony te – powszechne w galaktykach spiralnych i nieregularnych – często wskazują na obecność niedawno uformowanych gwiazd. Połączenie gwiezdnych żłobków i supernowych tworzy dynamiczne środowisko, które stymuluje otaczający gaz wodorowy, przekształcając go w ogród pełen gwiazd.

Naukowcy zbadali spiralne ramiona M31 za pomocą zaawansowanej kamery Hubble’a do badań (ACS) i kamery szerokiego pola 3 (WFC3), aby przeanalizować zbiór gwiazd ukrytych w kosmicznych strukturach. Dzięki szerokiemu pokryciu spektralnemu przyrządów teleksopu, Hubble był w stanie spojrzeć przez żywopłoty gazu i zaobserwować cenną próbkę tych gwiazd.

Fot. NASA, ESA, M. Boyer (Space Telescope Science Institute), and J. Dalcanton (University of Washington)

Zakres badania obejmował szeroki zakres obiektów, zapewniając nie tylko jasny obraz historii i różnorodności gwiazd Andromedy, ale także lepszy wgląd w ich powstawanie i ewolucję. Badając te gwiazdy w naszym lokalnym kosmicznym sąsiedztwie, astronomowie mogą lepiej zrozumieć te w galaktykach w odległym wszechświecie.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się