Hubble uchwycił galaktykę MCG+05-31-045
Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazował galaktykę oznaczoną jako MCG+05-31-045, wchodzącą w skład gromady galaktyk Abell 1656.
Jak tłumaczą naukowcy z NASA, obraz z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia kosmiczną plątaninę, jaką jest MCG+05-31-045, która w rzeczywistości jest parą oddziałujących galaktyk znajdującą się w odległości 390 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego i są one częścią gromady galaktyk Abell 1656 (Gromada Warkocza Bereniki lub Gromada Coma).
Gromada Abell 1656 jest szczególnie bogatą grupą galaktyk, która zawiera ponad tysiąc znanych obiektów. Astronomowie amatorzy mogą z łatwością dostrzec kilka z nich za pomocą domowego teleskopu. Większość z nich to galaktyki eliptyczne, co jak podkreślają badacze, jest typowe dla gęstych gromad galaktyk, takich jak Coma – wiele galaktyk eliptycznych powstaje w wyniku bliskich spotkań galaktyk, które je mieszają, a nawet zderzeń, które je rozrywają.
Jak tłumaczą naukowcy, podczas gdy gwiazdy w oddziałujących galaktykach mogą pozostać razem, ich gaz jest skręcany i ściskany przez siły grawitacyjne i szybko zużywany do tworzenia nowych obiektów. Gdy gorące, masywne, niebieskie gwiazdy umierają, pozostaje niewiele gazu, z którego mogłyby powstać nowe generacje młodych gwiazd.
Gdy galaktyki spiralne wchodzą ze sobą w interakcje, grawitacja zakłóca regularne orbity, które tworzą ich charakterystyczne ramiona. Niezależnie od tego, czy jest to wynik fuzji, czy zwykłego bliskiego spotkania, rezultatem jest galaktyka prawie pozbawiona gazu, ze starzejącymi się gwiazdami krążącymi po nieskoordynowanych okręgach – galaktyka eliptyczna.
Jest bardzo prawdopodobne, że podobny los spotka MCG+05-31-045. Gdy mniejsza galaktyka spiralna zostanie rozerwana i zintegrowana z większą galaktyką, powstanie wiele nowych gwiazd, a gorące, niebieskie gwiazdy szybko się wypalą, pozostawiając chłodniejsze, bardziej czerwone w galaktyce eliptycznej podobnej do innych w Gromadzie Abell 1656. Proces ten nie zakończy się jednak przez wiele milionów lat.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś