NGC 1672
Fot. ESA/Hubble & NASA, O. Fox, L. Jenkins, S. Van Dyk, A. Filippenko, J. Lee and the PHANGS-HST Team, D. de Martin (ESA/Hubble), M. Zamani (ESA/Hubble)

Hubble uchwycił galaktykę NGC 1672

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną oznaczoną jako NGC 1672, znajdującą się w gwiazdozbiorze Złota Ryba.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia NGC 1672 – galaktykę spiralną znajdującą się 49 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Złota Ryba. Obiekt ten jest szczególnym kosmicznym pokazem świetlnym, prezentującym imponujący wachlarz różnych niebiańskich świateł.

Fot. ESA/Hubble & NASA, O. Fox, L. Jenkins, S. Van Dyk, A. Filippenko, J. Lee and the PHANGS-HST Team, D. de Martin (ESA/Hubble), M. Zamani (ESA/Hubble)

Jak w wypadku każdej galaktyki spiralnej, jasne gwiazdy wypełniają dysk NGC 1672, nadając jej piękny blask. Wzdłuż dwóch dużych ramion obiektu, bąbelki wodoru świecą uderzającym czerwonym światłem, napędzanym promieniowaniem młodych gwiazd ukrytych w ich wnętrzu. W pobliżu centrum galaktyki znajduje się kilka szczególnie spektakularnych gwiazd osadzonych w pierścieniu gorącego gazu.

Te nowo powstałe i niezwykle gorące gwiazdy emitują silne promieniowanie rentgenowskie. Bliżej, w samym centrum galaktyki, znajduje się jeszcze jaśniejsze źródło promieniowania rentgenowskiego – aktywne jądro galaktyki. Jak wskazują naukowcy, to źródło promieniowania rentgenowskiego sprawia, że NGC 1672 jest galaktyką Seyferta (rodzaj galaktyki, spiralnej bądź nieregularnej, charakteryzującej się jądrem o dużej jasności). Powstaje ono w wyniku wirowania rozgrzanej materii w dysku akrecyjnym wokół supermasywnej czarnej dziury struktury.

Oprócz jasnych młodych gwiazd i jądra rentgenowskiego, astronomowie na tym zdjęciu zobrazowali najbardziej nieuchwytne i tymczasowe światło – supernową – widoczną tylko na jednym z sześciu zdjęć Hubble’a, które składają się na tę kompozycję. Supernowa SN 2017GAX była supernową typu I spowodowaną rozpadem jądra, a następnie eksplozją gigantycznej gwiazdy, która z niewidocznej stała się nowym światłem na niebie w ciągu zaledwie kilku dni.

Supernowa już wyblakła i jest widoczna jako mała zielona kropka tuż pod krzywą ramienia spiralnego po prawej stronie. Astronomowie chcieli poszukać jakiejkolwiek gwiazdy towarzyszącej, którą supernowa mogła mieć – coś niemożliwego do zobaczenia obok żywej supernowej – więc celowo uchwycili ten obraz gasnącej supernowej.

Niedawno NGC 1672 znalazła się również wśród galaktyk sfotografowanych przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, ukazując pierścień gazu i pyłu w swoich ramionach spiralnych.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się