NGC 2655
Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Fillipenko

Hubble uchwycił galaktykę soczewkowatą NGC 2655

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę soczewkowatą oznaczoną jako NGC 2655, znajdującą się w gwiazdozbiorze Żyrafy.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, ten przypominający chmurę obiekt może nie wyglądać jak galaktyka – brakuje mu dobrze zdefiniowanych ramion galaktyki spiralnej lub czerwonawego wybrzuszenia galaktyki eliptycznej – ale w rzeczywistości jest to obiekt znany jako galaktyka soczewkowata. Struktury tego rodzaju znajdują się pomiędzy typem spiralnym i eliptycznym – mają kształt dysku, podobnie jak spiralne, ale nie tworzą już dużej liczby nowych gwiazd, przez co zdaniem badaczy, zawierają tylko starzejące się populacje gwiazd, podobnie jak galaktyki eliptyczne. NGC 2655 znajduje się około 80 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego w gwiazdozbiorze Żyrafy.

NGC 2655
Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Fillipenko

Jądro NGC 2655 jest niezwykle jasne, co jak tłumaczą astronomowie, skutkuje jego dodatkową klasyfikacją jako galaktyki Seyferta – typu galaktyk aktywnych z silnymi i charakterystycznymi liniami emisyjnymi. Naukowcy uważają, że jasność ta jest wynikiem wciągania materii do dysku akrecyjnego supermasywnej czarnej dziury znajdującej się w centrum obiektu. Struktura zewnętrznego dysku NGC 2655 wydaje się jednak spokojniejsza, ale ma dziwny kształt. Złożona dynamika gazu w galaktyce sugeruje, że mogła ona mieć burzliwą przeszłość, w tym fuzje i interakcje z innymi obiektami kosmicznymi.

Żyrafa (łac. Camelopardalis) zwana też Wielbłądem jest 18. co do wielkości, gwiazdozbiorem okołobiegunowym nieba północnego pomiędzy Gwiazdą Polarną a Woźnicą. W Polsce jest widoczna przez cały rok. Liczba gwiazd widocznych w niej gołym okiem wynosi około 50. Najjaśniejszą gwiazdą gwiazdozbioru Żyrafy jest Beta (β) Camelopardalis, która jest większym składnikiem układu podwójnego.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się